Terör saldırılarında 68 günlük bilanço

SAMSUN (AA) -  |  12 Eylül 2015 Cumartesi - 19:04 | Son Güncelleme : 12 09 2015 - 19:04


Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye'nin barış ve huzurunu  bozmaya yönelik saldırılarına operasyonlarla karşılık verdi. Terör  örgütü PKK'ya yönelik 22 Temmuz'dan bu yana düzenlenen operasyonlarda bin 183  terörist etkisiz hale getirildi. Tatvan'da terör örgütü PKK'ya yönelik  operasyonda, saldırılarda kullanılmak üzere hazırlanmış 60 ton patlayıcı ile çok  sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi. Mardin Kızıltepe'de terör örgütü  PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H mensuplarınca poşet içerisinde bir evin damına  bırakılan patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 çocuk yaralandı 
 
Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye'nin barış  ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına operasyonlarla karşılık verdi; terör  örgütü PKK'ya yönelik 22 Temmuz'dan bu yana düzenlenen operasyonlarda bin 183  terörist etkisiz hale getirildi. 
 
KCK'nın temmuz ayında "barajlar ve baraj inşasında kullanılan  araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından terör örgütü PKK ile gençlik  yapılanması YDG-H ve terör örgütü DHKP-C, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu  bölgeleri olmak üzere ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen  eylemlerine devam ediyor. 
 
AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, son 68 gündeki (7 Temmuz-12  Eylül) terör saldırılarında 115 güvenlik görevlisi (asker, polis ve korucu) şehit  edildi, biri İran uyruklu 27 kişi hayatını kaybetti, 3'ü İran uyruklu 337 kişi  yaralandı. 
 
Teröristlerce çoğunluğu tırlardan oluşan 269 araç ateşe verildi. Bu  süreçteki  çatışmalarda 120 terörist etkisiz hale getirildi; 18'i yaralı 40  terörist yakalandı. 
 
Büyük bölümü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye olmak üzere, terör  örgütlerine yönelik pek çok ilde 24 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen  operasyonlarda, 2 bin 381 kişi gözaltına alındı, bunlardan 664'ü tutuklandı. 
 
TSK'nın hava operasyonları 
 
Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik  yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği operasyonlarda bin 183 terörist etkisiz  hale getirildi. Hava operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top  atışlarıyla da terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdirdi. 
 
Son 24 saatte yaşananlar 
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 112 Acil Servise asılsız ihbarda bulunan PKK  mensupları, belirtilen adrese giden ambulansı yağmalayarak, sağlık görevlilerini  ölümle tehdit etti. Ambulanstaki pansuman malzemeleri ve tıbbi ilaçları alan  teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı. 
 
Mersin'de terör örgütü yandaşlarına silah satmaya çalıştığı iddiasıyla  gözaltına alınan 2 kişiden biri çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, diğeri ise adli  kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 
 
Patnos Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında "silahlı terör örgütüne  üye olma" suçundan yakalama kararı bulunan Vedat D, Ankara Terörle Mücadele Şube  Müdürlüğü ekiplerince AŞTİ'de yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüpheli, nöbetçi  sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Vedat D'nin Patnos'ta terör örgütüne eleman  temin ettiği bildirildi. 
 
Malatya merkezli DAEŞ operasyonu 
 
Malatya merkezli Kilis ve Bingöl'de terör örgütü DAEŞ'e yönelik eş  zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan M.E.Ö, A.Ö, C.Y, M.D, E.B, N.D, Ö.F.B. ve  İ.O, terör örgütü yöneticisi ve üyesi olmak suçundan çıkarıldıkları mahkemece  tutuklandı. 
 
Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde 19 Haziran'da A.K'ye ait iş makinesinin  yakılmaya çalışılması ve iş yerinin duvarına örgüt propagandası içeren yazılar  yazılması olayı ile ilgili yürütülen çalışmalar sonucunda gözaltına alınan M.Ç.  tutuklandı. Aynı kentte hakkında arama kararı bulunan H.Ç. isimli kişi de İl  Emniyet Müdürlüğüne gelerek teslim oldu ve bu kişi de "silahlı terör örgütü  üyesi" olmaktan tutuklandı. 
 
Cizre'de sokağa çıkma yasağı sona erdi 
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 4 Eylül'den bu yana uygulanan sokağa çıkma  yasağı, bu sabah saat 07.00 itibarıyla sona erdi. 
 
Sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle terör örgütü PKK'nın ilçede  oluşturduğu tahribat ortaya çıktı. 
 
Yasağın kaldırılmasıyla evlerinden çıkan vatandaşlar çatışmaların en  yoğun yaşandığı mahallelerdeki yakınlarını ziyaret etti, esnaf da yavaş yavaş  kepenk açmaya başladı. 
 
  
Yüksekova'da kazılan hendekler kapatıldı 
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'nın gençlik  yapılanması YDG-H tarafından kazılan hendekler, güvenlik güçlerince düzenlenen  operasyonla kapatıldı, barikatlar kaldırıldı. 
 
Bitlis'in Tatvan ilçesinde, Tokaçlı köyü civarındaki kırsal alanda  örgüt mensuplarının  barındığı, çok miktarda silah, mühimmat, yaşamsal ve diğer  lojistik malzemelerle beraber yaklaşık 60 ton civarında güçlendirilmiş el yapımı  patlayıcı maddenin kazılan çukurlarda üzeri örtülmüş şekilde gizlendiği tespit  edildi. Güvenlik güçlerince düzenlenen hava destekli operasyonda örgüte ait çok  sayıda silah, 60 ton civarındaki patlayıcı madde ile erzak ve mühimmat depoları  imha edildi. 
 
Cizre Belediye Başkanı İmret görevinden alındı 
 
Cizre Cumhuriyet Başsavcılığınca, hakkında "Halkı, Türkiye Cumhuriyeti  Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik ve terör örgütünün propagandasını yapmak,  halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek" iddiasıyla soruşturma açılan Cizre Belediye  Başkanı Leyla İmret, İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırıldı. 
 
Terör örgütü PKK mensuplarınca Nusaybin Hükümet Konağı önünde nöbet  tutan polislere yönelik saldırıda bir polis memuru yaralandı. Ambulansla Nusaybin  Devlet Hastanesine kaldırılan polis memurunun hayati tehlikesinin olmadığı  öğrenildi. 
 
Şanlıurfa'da soğan yüklü tırda ele geçirilen 5,5 ton plastik  patlayıcıyla ilgili gözaltına alınan 3 kişi adliyeye sevk edildi. Tırda yakalanan  Y.K. ve H.T'nin yanı sıra sevkıyata yardımcı olduğu iddia edilen E.T,  çıkarıldıkları mahkemece "Terör örgütüne yardım ve yataklık etmek" suçundan  tutuklandı. 
 
Diyarbakır'daki polislere silahlı saldırı 
 
Diyarbakır'da lokantada çorba içen polislere terör örgütü PKK  mensuplarınca düzenlenen silahlı saldırıda yaralanan Osman Saim Çetin (66) tedavi  gördüğü Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurtarılamadı. Saldırıda  yaralanan 3 polis memuru ve bir sivilin tedavisi devam ediyor. Lokantada garson  olan Şeyhmus Sanır (22), saldırının ardından kaldırıldığı hastanede yaşamını  yitirmişti. 
 
İstanbul'daki terör operasyonu 
 
İstanbul'da terör örgütü MLKP'ye yönelik Terörle Mücadele Şube  Müdürlüğü ekiplerinin, 8 Eylül'de Sultangazi, Kadıköy ve Çekmeköy'ün de  aralarında bulunduğu 9 ilçede 20 adrese düzenlediği eşzamanlı operasyonda  gözaltına alınan 16 şüpheliden 3'ü kadın 15 şüpheli tutuklandı. 
 
Sultangazi'de 6 Eylül'de kadın kıyafetleri giymiş şekilde güvenlik  güçlerine silahlı saldırıya giderken suçüstü yakalanan terör örgütü MLKP üyesi 5  kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. Şüphelinin ifadeleri doğrultusunda 8  Eylül'de Kadıköy ve Çekmeköy'ün de aralarında bulunduğu 9 ilçede 20 adrese  eşzamanlı operasyon düzenleyen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,  sansasyonel eylem hazırlığında olduğu ve geçmişte birçok izinsiz gösteriye  katıldığını belirlediği 16 şüpheliyi gözaltına almıştı. 
 
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, terör örgütü  DHKP/C üyelerine sansasyonel saldırılar öncesinde silah temin ettiği iddiasıyla  gözaltına alınan şüpheli tutuklandı. 
 
Teröristlerin bıraktığı patlayıcı çocukların elinde infilak etti 
 
Mardin Kızıltepe'de terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H  mensuplarınca poşet içerisinde bir evin damına bırakılan patlayıcı, çocukların  elinde infilak etti. Patlama sonucu, Tahsin U. (9) ve Ramazan Ş. (9) yaralandı.  Kızıltepe Devlet Hastanesine kaldırılan çocuklardan Tahsin U'nun sağlık durumunun  ciddiyetini koruduğu öğrenildi. 
 
Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca köprüye  yerleştirilen patlayıcı etkisiz hale getirildi, köprü ile çevredeki bazı ev ve iş  yerlerinde hasar oluştu. 
 
  
 

ETİKETLER