Tehditlere karşı yerli kalkan

18 Temmuz 2018 Çarşamba - 11:40 | Son Güncelleme : 18 07 2018 - 11:44

Savunma sanayisindeki yerlileştirme çabası zırh teknolojilerinde de yoğun olarak sürüyor. Bu alanda Türkiye'de geliştirilen ürünlerin sayısı hızla artarken, yakın zamanda zırh malzemelerin de ülkede üretilmesi amaçlanıyor.


CES Genel Müdür Yardımcısı  Selçuk Şentürk: - "Son birkaç yılda yapılan çalışmalar ve Ar-Ge faaliyetleriyle  yurt dışından temin edilen birçok kompozit zırhı yerlileştirdik"  - " Bu yıl  itibarıyla kara kuvvetleri tarafından yaygın şekilde kullanılan bir zırhlı araç  platformunda eklemeli zırh çözümlerini kullanmaya başladık" - "Prototiplerin  parçacık kalkanını imal ettiğimiz gibi inşallah Altay tankının seri üretiminde de  BMC ile çalışmaya devam edeceğiz"
 
Savunma sanayisinde askeri hava araçları için kompozit parçalar imal  eden CES İleri Kompozit ve Savunma Teknolojileri AŞ, bugüne kadar büyük ölçüde  dışarıdan alınan balistik ürünleri milli ve yerli olarak üretiyor.
Miğfer, yelek, kalkan, göğüs plakası gibi son teknoloji kişisel koruma  ekipmanlarına imza atan şirket, araç koruma alanında ise parçacık kalkanı ve  eklemeli zırhta özgün çözümlerle araç üreticilerine hizmet veriyor. Tank  modernizasyonu projeleri de dahil, birçok zırhlı araç platformunda CES'in  ürünleri kullanılıyor.
 
CES Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Şentürk, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, şirketin son birkaç yılda yaptığı çalışmalar ve Ar-Ge faaliyetleriyle  yurt dışından temin edilen birçok kompozit zırhı yerlileştirmeyi başardığını  söyledi.Modernize edilen zırhlı araçlarda "parçacık kalkanı" denilen kompozit  zırh sistemi kullandıklarını anlatan Şentürk, araçların balistik koruma  seviyesini artırmak için de eklemeli zırh çözümleri geliştirip, bunları yerli  olarak ürün gamına kattıklarını ifade etti.
 
 
Zırhlıların koruma seviyesi artırılıyor
 
Şentürk, bu yıl itibarıyla kara kuvvetleri tarafından yaygın şekilde  kullanılan bir zırhlı araç platformunda eklemeli zırh çözümlerini kullanmaya  başladıklarını bildirdi.Son yıllarda gösterilen yerlilik ve millilik çabalarının meyvesini  verdiğini dile getiren Şentürk, şöyle devam etti:
 "Şu anda ülkemizde üretilen yerli projelerin hemen hepsinde yer  aldığımızı söyleyebilirim. Çünkü Türkiye'de üretilen hiçbir ürün prensip olarak  dışarıdan alınmıyor. Biz de özellikle araç zırhlandırmasında geliştirdiğimiz  çözümlerle Türkiye'de tek firma olduğumuz için bu platformların hepsine hizmet  veriyoruz. BMC, FNSS, Otokar, Katmerciler ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.  Üreticilerimiz dünya standartlarında zırhlı araçlar imal ediyorlar. Onların  geliştirdiği çözümlerin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz."
 
Altay tankı için göreve hazır
 
Altay tankı projesine prototip imalatı aşamasından itibaren dahil  olduklarını vurgulayan Şentürk, şöyle konuştu:
"Bu projede ağırlık sınırlamasından ötürü bazı parçaların kompozite  dönüştürülmesi gerekiyordu. Buradaki kompozit tasarım ve imalatlarını biz  üstlendik. Şimdi BMC firması projeyi aldı. Onlarla seri üretimde çalışmaya devam  edeceğiz. Aynı zamanda bu projede balistik kompozit çözümler de bulunuyor, içinde  parçacık kalkanı kullanılıyor. Prototiplerin parçacık kalkanını imal ettiğimiz  gibi inşallah Altay tankının seri üretiminde de BMC ile çalışmaya devam  edeceğiz."
 
 
 
Milyonlarca dolar, avro ülkede kalıyor
 
Selçuk Şentürk, imal ettikleri ürünleri yurt dışındaki rakipleri kadar  uzun süredir üretmemelerine, ilk yatırım maliyetleri çok fazla olmasına rağmen  mühendislik ve imalat konusundaki başarılarıyla son derece rekabetçi olduklarını  söyledi.Talip oldukları bütün projelerde rakiplerinden daha düşük teklif  verdiklerine, en az onların kalitesinde, hatta olanlardan daha iyi balistik  koruma sağlayan ürünler ortaya koyduklarına işaret eden Şentürk, "Bütün bu  çabaların sonunda dönüp baktığımızda yerlileştirme çabalarının ekonomik olarak da  büyük kazanımı olduğunu görüyoruz. Hem milyonlarca doların, avronun yurt dışına  çıkmasını engellemiş oluyoruz hem de maliyetleri düşürüyoruz. Projeler büyüdükçe,  yüksek sayılarda imalat gerçekleştirdikçe maliyetlerimiz daha da düşecek. Dünya  çapında çok daha fazla rekabetçi bir firma olacağız." dedi.
 
Hedefte balistik malzeme var
 
Şentürk, balistik malzemelerin Türkiye'de en büyük tüketicilerinden  biri olduklarını bildirdi.Kullandıkları ürün miktarı dikkate alındığında Avrupa'da CES kadar  ürün tüketen çok az firma bulunduğuna dikkati çeken Şentürk, şunları kaydetti:
"Balistik malzeme üreticileriyle yakın ilişkimiz var. Malzemelerimizi  sadece güvenilir kaynaklardan, dünya standartlarında kendini ispatlamış, kalite  güvencesi olan kaynaklardan temin ediyoruz. Bu malzemeyi bu kadar çok  kullandığımız için yine yerlileştirme amacının parçası olarak üretme çabalarına  şimdiden girmiş durumdayız. Bu konuda gerçekçiyiz. Çünkü bunun arkasında ciddi  bir bilgi, tecrübe birikimi var. Bu üreticilerle iş birliğine gideceğiz. Şu anda  tedarikçimiz olan dünya çapındaki üreticilerle ön görüşmelere başlamış  durumdayız. Belki de gelecek 5 yıl içinde bu malzemeyi Türkiye'de üretiyor  olacağız. O yönde de bir isteğimiz, çabamız var."
 
 
 
"Modern muharebe kaskı" kullanıma hazır
 
Daha üst seviyelerdeki ürünler için de çalışmalar yürüttüklerini ifade  eden Şentürk, araç korumasının yanı sıra kişisel koruma ürünlerinin de ön plana  çıkmaya başladığını anlattı.Şentürk, şu anda dünya standartlarında en hafif, koruma seviyesi son  derece yüksek, şarapnel ve mühimmat tehdidine karşı koruma sağlayan "modern  muharebe kaskını" ürettiklerini söyledi. Selçuk Şentürk, "Modern muharebe kaskı,  önceden kullanılan ağır kaskların aksine çok daha hafif. Böylece personelimize  daha fazla imkan sağlayan, hareketini kısıtlamayan, uzun sürü giydiğinde dahi  rahatsızlık yaratmayan bir kask. Bunu kendi tesislerimizde tasarlayıp üretmekten  gurur duyuyoruz. Bunların seri üretimine geçtik. İnşallah bu seneden itibaren  güvenlik güçlerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz." diye konuştu.
 
 
 

ETİKETLER