Tatilciler dönüş yolunda

AA |  17 Haziran 2018 Pazar - 17:35 | Son Güncelleme : 17 06 2018 - 18:39

Çanakkale, Balıkesir ve Yalova'da Ramazan Bayramı tatilinden dönen tatilcilerin yoğunluğu yaşanıyor. Deniz yolculuğunu tercih eden tatilciler, Bandırma ve Yalova'daki feribot iskelesinde yoğunluk oluşturdu.


Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerin yanı sıra Anadolu'nun  farklı illerinden Kuzey Ege'ye gelen tatilciler, bayramın son günü dönüş için  yollara çıkınca Çanakkale-İzmir, Çanakkale-Balıkesir karayollarında araç  yoğunluğu oluştu.
 
Çanakkale'de, bayram tatillerini tamamlayan vatandaşlar, iskelelerde  de yoğunluğa neden oldu. Dönüşe geçen çok sayıda tatilciyle, Eceabat ve Lapseki  iskelelerinde uzun araç kuyrukları meydana geldi.  
 
İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, yoğunluk  nedeniyle yaşanabilecek olumsuzlukları gidermek için araçları Demircioğlu  Caddesi'nde depolayıp iskeleye gönderdi.  
 
Çanakkale ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ,  yoğunluğun azaltılması için gemileri tarifeye bağlı kalmadan saatsiz sefer  yapıyor.  
 
Yetkililer, bayram süresince Çanakkale-Eceabat hattında 4,  Çanakkale-Kilitbahir hattında 4, Lapseki-Gelibolu hattında 5, Kabatepe-Gökçeada  hattında 3, Geyikli-Bozcaada hattında 2, Güney Marmara hattında birer feribot ve  deniz otobüsü olmak üzere 20 deniz vasıtasıyla aralıksız seferler yapıldığını  kaydetti.
 
 
BALIKESİR 
 
Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki İDO iskelesinde tatilcilerin dönüşe  geçmesi nedeniyle yoğunluk yaşanıyor.
 
İstanbul'dan Balıkesir'in Erdek, Akçay, Ayvalık, Edremit ilçeleri ile  güney illere giden ve tatilcilerin dönüşe geçmesi nedeniyle ilçede yoğun araç ve  yolcu trafiği oluştu.
 
Vatandaşlardan gelen talepleri karşılamak üzere İDO tarafından  Bandırma-Yenikapı arasında gerçekleştirilecek sefer sayıları artırıldı. Tatil  dönüşü nedeniyle ek seferlerin yarın saat 23.55'e kadar süreceği bildirildi.
 
YALOVA
 
Tatili il dışında geçiren İstanbulluların dönüş için Osmangazi  Köprüsü'nü de tercih etmeleri sebebiyle geçen yıllara göre kent merkezinden geçen  karayollarında, trafik sıkışıklığı ve uzun araç kuyrukları oluşmadığı gözleniyor.
 
Yalova'daki Topçular Feribot İskelesi'nde ise zaman zaman araç  yoğunluğu yaşanıyor. Topçular-Eskihisar hattındaki feribot sayısı tedbir amacıyla  16'dan 19'a çıkarıldı.
 
Tatilcilerden Murat Numanoğlu, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden 5  saatte Topçular Feribot İskelesi’ne geldiklerini, söz konusu güzergahın normalde  2 saat sürdüğünü belirtti.
 
 
Bazı araçlar emniyet şeridini işgal ediyor
 
Geçen yıllara oranla iskelede yoğunluğun daha az olduğuna dikkati  çeken Numanoğlu "Yine de yoğun. Yollar genel olarak iyiydi ama kalabalık da var.  Dikkatsiz insan çok maalesef. Bir de emniyet şeridini neden kullanıyorlar  anlamıyorum. Şu an burada emniyet şeridinden geçip de gelen bir dünya araba var."  diye konuştu.
 
Termal ilçesinde bayram tatilini yaparak İstanbul'a döndüklerini ifade  eden sürücü Resul Baran da "İskele şu an kalabalık. İstanbul'a herhalde 23.00  gibi ulaşırız. Öyle görünüyor." dedi.
 
Bursa'dan İstanbul'a seyahat ettiklerini aktaran sürücü Mustafa Ören  ise "Yollar güzel. Şimdilik bir yoğunluk yok." ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan, İDO yetkililerinden alınan bilgiye göre, bayramın  başlangıcından itibaren bugüne kadar 55 bin araç taşındığı bildirildi. Bugün  taşınan araç sayısının ise 20 bin olması öngörülüyor.
 
    
Tatilin son gününde artması beklenen yoğunluk sebebiyle olumsuzluk  yaşanmaması için trafik ekipleri de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
 
İZMİR
 
İZMİR'e Ramazan Bayramı tatili için gelenler, dönüş yolunda büyük sıkıntı yaşadı. Araçlar durma noktasına gelen trafikte güçlükle ilerledi.
 
 
(DHA) Bayram tatilinin son gününde yaşadıkları kente dönüşe geçenler, yoğunluk nedeniyle kilitlenen trafikte zor anlar yaşadı. İzmir'de Işıkkent gişelerinde yoğunluk nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu. Sürücüler uzun süredir yolda olduklarını belirterek bir an önce evlerine gitmek istediklerini söyledi. Trafiğe takılan sürücülerden Barış Tanayyen, "Bayram tatili dönüşündeyiz şu an. Bodrum'dan İstanbul'a maalesef bu şartlar altında döneceğiz. Bodrum'da biraz tatil yaptık. Herkes pazartesi günü iş nedeniyle mecbur dönmek zorunda. Herkes bu trafiği çekmek zorunda" dedi. Tatil dönüşünde olduğunu belirten Salih Buru, "İzmir, trafik yönünden İstanbul'dan iyi durumda" diye konuştu. Antalya'dan geldiğini ve İzmir'de yoğunluk olduğunu ifade eden Barış Yeşil, "Sosyal medyada söylendiği gibi anlatmaya gerek yok görüyorsunuz" dedi. Gümüldür'den geldiğini dile getiren Cemil Turan, yoğunluğun bayram sonu arttığını söyledi. Mehmet Çelikeren, "Didim'den geliyorum çok fazla yoğun" diye konuştu. Marmaris'ten gelen Yunus Emre Torgan ise 15 saattir yolda olduklarını belirtti.
 
 
 

ETİKETLER