Tasarruf önlemleri başladı

25 Temmuz 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 25 07 2018 - 2:30

Arjantin’deki G20 zirvesinde piyasalara önemli mesajlar veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘ortak akıl’ konusunda ekonomist, yazar ve akademisyenlerden sonra bu kez iş insanları ve iş dünyasının sivil toplum kuruluşlarıyla buluştu.


Albayrak, mali alanda atılacak adımlarla enflasyonla mücadele sürecine azami katkı verileceğini belirterek, açıklanacak yeni Orta Vadeli Program (OVP) ile enflasyonda düşüşe odaklı bir çerçeve ortaya koyulacağını vurguladı. 
 
Bakan Albayrak, Dolmabahçe’de gerçekleşen zirve sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak politikaları kapsamında, OVP’nin hazırlanması için ekonomi alanındaki tüm paydaşlarla istişare toplantılarını devam ettirdiklerini aktardı.
 
Enflasyonla mücadele
 
Albayrak, yaptıkları toplantıda enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme sağlanması, bütçe disiplini, Türkiye’nin yeni döneme ilişkin potansiyelinin belirlenmesi gibi tüm konu başlıklarında  katılımcıların görüşlerinin dinlendiğini ifade etti. Berat Albayrak, bu kapsamda bir kez daha tüm paydaşların katkılarıyla ayakları yere basan, bu hedeflere odaklanmış bir OVP oluşturma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Albayrak, 2018 mali yılı için kamu harcamalarıyla ilgili tasarruf tedbirlerinin alınmaya başladığını ifade ederek, kamu nakit varlıklarının tek elden yönetilmesi ve verimliliğini sağlayacak olan Tek Hazine Hesap uygulamasının yaygınlaştırılmasıyla alakalı yasal düzenlemelerin hayata geçirileceğini bildirdi.
 
İş dünyasıyla OVP zirvesi
 
DOLMABAHÇE’DEKİ toplantıya iş insanları ile iş dünyasının sivil toplum kuruluşları katıldı: TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, TİM Başkanı İsmail Gülle, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Murat Ülker, Hüsnü Özyeğin, Ferit Şahenk, Nihat Özdemir, Bülent Eczacıbaşı, Ahmet Zorlu, Hamdi Akın, Fuat Tosyalı, Tuncay Özilhan, Ali Kibar, Mehmet Cengiz, Ahmet Çalık, Abdülkadir Konukoğlu, Cemal Kalyoncu, Ahmet Firuzhan Kanatlı, Kazım Türker, Vahap Küçük, Hasan Çolakoğlu, Mehmet Torun ve Abdullah Tivnikli. 

ETİKETLER