Tarihimizi çalanlara 1 milyon imzayla uyarı

05 Mart 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 05 03 2018 - 2:30

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Antalya’dan yurt dışına kaçırılan 8 tarihi eserin iadesi için ‘Eserler Ait Olduğu Yerde Güzeldir’ adlı proje başlattı. Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne bu eserlerin fotoğraflarından oluşan sergi açılacak, Nereidler Anıtı’nın replikası konulacak. Gelen her turistle anket yapılacak ve eserlerin iadesi için hedeflenen en az 1 milyon imza UNESCO’ya gönderilecek.


NEREİDLER ANITI: 
 
Milattan Önce 400 yıllarına tarihlenen ve İon tapınağı görünümlü anıt mezarların Anadolu’daki ilk ve en önemli örneği olan Nereidler Anıtı, Kaş’taki Xanthos Antik Kenti’nden 1840 yılında İngiliz arkeolog Charles Fellows tarafından çalındığı biliniyor ve British Museum’da sergileniyor. 4x6 sütunlu anıtın çevresinde sütunlar arasında durduğu sanılan 12 heykel var. Bunların çoğu, mezara da adını veren deniz perileri Nereidler’den oluşuyor. Bugün yerinde boş tepe bulunuyor.
 
HARPY ANITI: 
 
Xanthos Antik Kenti’nden kaçırılan ve bugün British Museum’da sergilenen Harpy Anıtı, M.Ö. 5’inci yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Yarı insan, yarı kuş yaratık Harpiler’den adını alan anıt mezar, 30 ton ağırlığında, dikdörtgen ve tek kayadan yontulan 5.5 metre yüksekliğinde, dört ayak üzerinde yükselen ve kapısı olan bir gömüt odası. 
 
KSANTHOS F-G-H ANITI: 
 
İ.Ö. 390-380 yıllarına ait anıt, 1841 yılında İngiliz arkeolog Charles Fellows tarafından İngiltere’ye götürüldü. Ksanthos’tan kaçırılan eser, şu an British Museum’da sergileniyor.
 
PAYAVA LAHDİ: 
 
Yine Xanthos’tan kaçırılan M.Ö. 370-360 yıllarına ait anıtın bir yüzünde huzura kabul sahnesi ile üstte iki satırdan oluşan Pers Satrabı Autophradates’in adını veren Likçe yazıt bulunuyor. Payava Anıtı da 1842 yılında Charles Fellows tarafından British Museum’a götürüldü.
 
TRYSA HEROONU: M.Ö. 380 yıllarına ait Demre ilçesindeki Trysa Antik Kenti’nden çıkartılan ve 1880’li yıllarda yurt dışına kaçırılan Trysa Heroonu, Viyana’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’nde sergileniyor.
 
TYKE HEYKELİ: 
Roma döneminde yapılan ve Perge’den götürülen heykel, şu an Belçika’da sergileniyor.
 
SİON HAZİNESİ: 
 
Kumluca sınırlarındaki Korydalla Antik Kenti’nde 1963 yılında bulunan ve M.S. 6’ncı yüzyıla tarihlenen altın ve gümüşten yapılmış, litürjik kilise eşyaları, levhalar, ayaklı kaplar, küçük sütunlar, sütun kaideleri, başlıklar ve ikonografik kaplamalardan oluşan 15 parçalık define, 1900’lü yıllarda Georges Zagos tarafından kaçırılmış ve ABD’nin Dumbarton Oaks Müzesi’nde sergileniyor.
 
ÇOCUK KABARTMASI: Myra Kaya Mezarları’ndaki çocuk kabartması, İ.Ö. 4. Yüzyıl’a ait. Kabartma halen Atina Müzesi’nde bulunuyor.

ETİKETLER