Tarihi yol kalıntıları bulundu

AA |  02 Eylül 2019 Pazartesi - 16:29 | Son Güncelleme : 02 09 2019 - 16:29

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde bilim adamlarından oluşan ekip tarafından yürütülen saha çalışmalarında, yaklaşık 2 bin yıllık olduğu ve Romalılar döneminden kaldığı değerlendirilen tarihi yol kalıntılarına rastlandı.


Bilecik'te tarihi yol kalıntıları bulundu. Arkeolog, tarihçi ve eski çağ bilimcilerinden oluşan 6 kişilik ekip,  Osmaneli ilçe merkezi ile İznik-Mekece yolu arasında kalan bölgeye 2012 yılından  bu yana belirli aralıklarla gelerek saha çalışmaları yapıyor. Kültür ve Turizm  Bakanlığının desteğiyle yaklaşık bir aydır bölgeyi tarayan bilim adamları,  Romalılar dönemine ait olduğunu değerlendirdikleri tarihi bir yola ait  kalıntılara ulaştı.
 
Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk, AA muhabirine, Bakanlık izniyle bu bölgede  yıllardır yüzey araştırması yaptıklarını söyledi. Tarihi yol ve köprülere ilişkin  araştırmalarını, Antik Yunanca ve Latince bazı belgelerden de yararlanarak  sürdürdüklerini belirten Öztürk, bunların yerlerini tespit ettikten sonra hangi  noktalardan geçtiklerini tespit etmeye çalıştıklarını aktardı.
 
 "Anadolu'daki iki önemli tarihi yoldan biri"
 
Anadolu'da iki önemli tarihi ana yol bulunduğunu kaydeden Öztürk,  "Biri, Selçuk Efes'ten gelen yol. Deniz yoluyla gidenler oradan gidiyorlar.  İkincisi, Balkanlar üzerinden gelenlerin kullandığı yol, yani burası. Şu anda  burası ıssız ama bir dönem otoban gibiydi. Balkanlar'dan gelenler ilk önce  Kadıköy'e, sonra İzmit'e, Karamürsel'e, oradan İznik'e geçiyor, sonradan da bu  yolu kullanıyorlardı." dedi. Öztürk, Roma lejyonlarının da kullandığı tarihi yolu tespit etmenin  mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: "Haçlılar, Anadolu'ya geçerken bu yoldan geçtiler. Türkler ve Osmanlı  da bu yolu kullandı. Aslında çok önemli bir yol ama belli bir bölümü günümüze  ulaşmış, birçoğu yok. Burada bir ölçüm yaptık, 77 metrelik bölümünü keşfettik.  Farklı farklı noktalardaki tespit ettiğimiz kısa yolların nasıl birleştiğini  bulmaya çalışıyoruz. Osmaneli Belediyesi ve yerel halktan büyük destek alıyoruz.  Detaylı bir çalışma yapıyoruz. Yolun milattan sonra 69-79 yıllarına dayandığını  bulgularla tespit ettik. Amacımız, bölgenin tarihi geçmişini belgelemek ve  Anadolu'nun zenginliğini göstermek, bir anlamda da Roma'nın tarihine ışık  tutmak."
 
 18 medeniyete ev sahipliği yapan ilçe
 
Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin de ilçenin 18 medeniyete ev  sahipliği yaptığını aktardı. Bilim adamlarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve  Bursa Büyükşehir Belediyesinin UNESCO tarihi miraslarına yönelik çalışmaları  kapsamında yüzey araştırmaları için ilçeye geldiğini anlatan Şahin, şunları  kaydetti:  "Osmaneli'nde 18 medeniyete ait bir yığın eser var. Tarihi  konaklarımız artık biliniyor. Sakarya Nehri üzerindeki tarihi köprüler, bugüne  kadar birer değer olarak çok yukarı çıkamamıştı fakat şu anda Romalılar döneminin  izlerini hocalarımız tekrar keşfetti. Bunlarla ilgili çok güzel çalışmalar var."
 

ETİKETLER