İşte İstanbul Havalimanı'ndan ilk seferin yapılacağı yer

AA |  29 Ekim 2018 Pazartesi - 18:30 | Son Güncelleme : 29 10 2018 - 21:28

İlk fazının açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı, 76,5 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olan İstanbul yeni havalimanının ilk seferi, 31 Ekim günü saat 11.30'da Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Ankara uçuşuyla gerçekleştirilecek


İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk fazı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı programla uçuşlara açıldı.
 
Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılış törenine, vatandaşların yanı sıra dünyanın dört bir yanından 50'nin üzerinde üst düzey konuk katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan özel uçak "CAN", saat 16.25'te İstanbul'da açılışı yapılacak havalimanına indi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, yeni havalimanı apronunda resmi törenle karşılandı.
 
Erdoğan'ı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer ilgililer karşıladı.
 
 
Erdoğan'a günün anısına biniş kartı
 
Erdoğan, kullandığı elektrikli araçla bilet işlemlerinin yapıldığı THY kontuvarına giderek görevlilerle sohbet etti. Görevliler de Erdoğan'a, günün anısına biniş kartı verdi.

FUAT OKTAY: İSTANBUL'A YENİ BİR HAVALİMANI HEDİYE EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "95. Kuruluş yıl  dönümünde cumhuriyetimize İstanbul’da yeni bir  havalimanı hediye ediyoruz."  ifadesini kullandı.

Oktay, bugün açılışı yapılacak İstanbul Yeni Havalimanı'na ilişkin  sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan paylaşımda bulundu.

 "95. Kuruluş yıl dönümünde cumhuriyetimize İstanbul'da yeni bir  havalimanı hediye ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemize yeni eserler  kazandırmak için var gücümüzle çalışıyoruz." değerlendirmesini yapan Fuat Oktay,  havayolu taşımacılığının en önemli merkezi haline gelecek havalimanının  İstanbul'a, Türkiye'ye ve ve tüm dünyaya hayırlı olmasını diledi.

CAHİT TURHAN: HEDEFİMİZ LİDERLİK KOLTUĞUNA OTURMAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul  Havalimanı sayesinde dünya nüfusunun üçte birinin İstanbul'a direkt bağlanacağını  ve bu havalimanını kullanarak dünyanın her yerine ulaşabileceğini belirterek,  "Hedefimiz; birkaç yıl içinde en yoğun havalimanları sıralamasında ikincilik, tüm  etaplar tamamlandığında da liderlik koltuğuna oturmak." dedi.

Turhan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Tayyip Erdoğan, TBMM  Başkanı Binali Yıldırım ve yabancı devlet başkanlarının katılımıyla düzenlenen  İstanbul Havalimanı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, cumhuriyetin 95.  yılını kutladıkları bu günde yeni havalimanını açmaktan mutluluk duyduklarını  söyledi.

Dünyanın en büyük ve en konforlu havalimanını İstanbul'da inşa  ettiklerini dile getiren Turhan, projenin ilk gününden bugüne kadarki her  aşamasında desteğini ve iradesini ortaya koyan, projenin esas mimarı ve öncüsü  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TBMM Başkanı Yıldırım ve ilgili bakanlara teşekkür  etti.

Turhan, kıtaları ve ülkeleri birbirine bağlayan ve dünyanın en büyüğü  olan havalimanının birinci etabını tamamlayarak bugün hizmete açtıklarını  kaydederek, havalimanının bulunduğu alanın daha önce atıl ve eski  maden ocakları  çukurlarıyla dolu olduğunu bildirdi.

Burayı rehabilite ederek, güzel bir alana çevirmenin bile başlı başına  büyük bir iş olduğunu vurgulayan Turhan, ancak bununla yetinmeyen, hayal  edilemeyenleri gerçeğe dönüştüren Erdoğan ve tüm emeği geçenlerin sayesinde bu  muhteşem zafer anıtının inşa edildiğini aktardı.

Turhan, "76,5 milyon metrekare bir alana inşa ettiğimiz bu  havalimanının bugün açılışını yaptığımız ilk etabı ile birlikte yılda 90 milyon  yolcuya, tamamlandığında ise 200 milyon yolcuya hizmet verecek. 225 bin kişiye  istihdam sağlayacak, 250'si dış hatlar olmak üzere 300'den fazla uçuş noktası ile  havalimanımız dünyanın en büyük havacılık merkezlerinden biri olacaktır." diye  konuştu.

Türkiye'ye sefer düzenleyemeyen havayolu şirketlerinin havalimanına  tahditsiz uçuş yapabileceğini dile getiren Turhan, dünya nüfusunun üçte birinin  İstanbul'a direkt bağlanacağını ve bu havalimanını kullanarak dünyanın her yerine  ulaşabileceğini söyledi.

"Hedef önce ikincilik, sonra birincilik"

Turhan, hedeflerinin, "birkaç yıl içinde en yoğun havalimanları  sıralamasında ikincilik, tüm etaplar tamamlandığında da liderlik koltuğuna  oturmak" olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün hizmete vereceğimiz terminalde; 100 bin metrekarelik ticari  alan, 40 bin araçlık otopark, çocuk oyun alanları, sergi salonları, konferans  odaları, 451 odalı otel, ibadethaneler, sağlık merkezi gibi sosyal alanlar  bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük CIP salonlarından birini de bu  havalimanımızda inşa ediyoruz. Yolcuya yönelik kolaylıklar kapsamında toplam 665  adet yürüyen bant, yürüyen merdiven ve asansör tesis edildi. Hazırlanan mobil  uygulamalar ile yolcunun evinden bineceği uçağın kapısına kadar kolaylıkla  ulaşması hedeflenmiştir. Engelli yolcularımız için de özel yolcu hizmetleri ve  imkanları oluşturuldu."

Turhan, 42 kilometrelik en son teknoloji bagaj konveyör bandı  oluşturulduğunu ve bagajların hasar görmesinin ve kaybolmasının minimuma inmesi  yönünde gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

Havalimanının dünyanın en güvenli havalimanı olarak dizayn edildiğini  dile getiren Turhan, havalimanı çevresinin en son teknolojiye sahip sabit ve  hareketli kamera sistemleri ve radarlı çevre güvenlik sistemleri ile güvenliğinin  sağlandığını anlattı.

Turhan, "Ayrıca terminal binası içerisinde gelişmiş teknolojili  X-Ray  cihazları, vücut tarayıcıları, patlayıcı tespit cihazları, bomba iz dedektörleri  gibi pek çok sistem kullanılmıştır. 143 yolcu köprüsü yolculara hizmet verecek ve  114 uçak aynı anda terminale yanaşabilecek, dünyanın en büyük gövdeli uçak  tipleri de yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek." ifadelerini kullandı.

"Cumhuriyetin bir defada yapılan en büyük alt yapı yatırımı"

Turhan, projenin ilk etabında 2 tam bağımsız pist, 2 adet de yedek  pist olmak üzere toplam 4 adet pisti, bağlantılı hızlı çıkış taksi yollarını ve  apronları hizmete açtıklarının bilgisini verdi.

Pistlerin tamamının en kötü hava koşullarında iniş-kalkış yapacak  uçaklara güvenli bir hizmet sunacak şekilde dizayn edildiğini ve son teknoloji  sistemlerin bulunduğunu kaydeden Turhan, şöyle devam etti:

"Uçakların yer hareketlerinin araç trafiğinden etkilenmemesi için tüm  kargo ve yolcu taşımacılığı için yer altı tünelleri, yakıt ikmali için 105  kilometrelik özel yakıt şebeke ağı oluşturulmuştur. İlk etapta saatlik ortalama  80 uçak iniş-kalkış kapasitesi, tüm etaplar tamamlandığında ise saatlik 250 uçak  kapasitesine ulaşacaktır. Ve bütün bunları barındıran zafer anıtını 42 ay gibi  kısa bir sürede gerçekleştirdik. Aynı zamanda havalimanımız 10 milyar 247 milyon  avro yatırım maliyeti ile cumhuriyet tarihimizin bir defada yapılan en büyük alt  yapı yatırım projesi olma özelliğini taşıyor."

"Devlete, 25 yılda 22,2 milyar avro kira ödenecek"

Turhan, yap-işlet-devret yöntemi ile gerçekleştirdikleri bu projenin  finansmanının yurt dışından sağlandığını ve hiçbir kamu kaynağının  kullanılmadığını aktararak, 25 yıllık işletme süresi karşılığında üstlenici  şirketin devlete 22 milyar 152 milyon avro kira ödeyeceğini söyledi.

Havalimanının enerji ve su tasarrufu sağlayan çevreci örnek bir proje  olduğunu dile getiren Turhan, şunları kaydetti:

"Bu doğrultuda, terminal binamızda gerek mimari özelliklerinden  gerekse kullanılan malzemelerden kaynaklı olarak yüzde 40 enerji tasarrufu  sağlanacaktır. Bu havalimanından yapım aşamasından işletme aşamasına kadar hiçbir  döneminde içme suyu rezervuarına hiçbir şekilde atık su atılmayacaktır.  Havalimanımıza yağan yağmur ve atık sular geri dönüşüm sistemleri ile yeniden  kullanılacaktır. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı'mızla koordineli olarak 10  milyon ağaç dikilecektir.

Türkiye 3 kıta arasında köprü konumundadır. Kıtaların birleştiği, doğu  ile batının, güney ile kuzeyin kesiştiği İstanbul’a inşa ettiğimiz bu havalimanı,  sadece Türkiye için değil, dünya sivil havacılık tarihinin yeniden yazılacağı bir  projedir. İstanbul'dan 3 saatlik uçuşla 41 ülkeye, 5 saatlik uçuşla 66 ülkeye  ulaşılabilmektedir. İşte bu sebeple İstanbul Yeni Havalimanımız, dünyanın en  önemli havacılık merkezlerinden biri olacak."

ABDULHAMİT GÜL: TÜRKİYE DÜNYAYA YENİ BİR PENCERE AÇACAK

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul'da açılacak yeni  havalimanına ilişkin, "Cumhuriyetimizin 95'inci yıl dönümünde, dünyanın en  prestijli projelerinden birini ülkemize kazandırıyoruz. Ekonomisi, nüfusu ve  jeopolitik konumuyla kabuğuna sığmayan Türkiye, bu zafer anıtıyla dünyaya yeni  bir pencere açacak." ifadelerini kullandı.

Gül, sosyal medya hesabından, yeni havalimanına ilişkin paylaşımda  bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, büyük  Türkiye misyonu ve vizyonuyla geleceği inşa etmeyi sürdüreceklerini vurgulayan  Gül, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimizin 95'inci yıl dönümünde, dünyanın en prestijli  projelerinden birini ülkemize kazandırıyoruz.  Ekonomisi, nüfusu ve jeopolitik  konumuyla kabuğuna sığmayan Türkiye, bu zafer anıtıyla dünyaya yeni bir pencere  açacak. İstanbul'un yeni havalimanı ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa  hayırlı olsun. Bu gurur hepimizin."

MEHMET NURİ ERSOY: TEŞEKKÜR BORÇLUYUZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul  Havalimanı'nın açılışına ilişkin, "İnanıyorum ki ülkemize, turizmimize büyük  katkıları olacak. Emeği geçenlere teşekkür borçluyuz." ifadelerini kullandı. 
 
Ersoy, Twitter hesabından, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda İstanbul'da  açılan yeni havalimanıyla ilgili paylaşımda bulundu.
 
Havalimanı projesinin, Cumhuriyetin 95. yıl dönümüne yaraşır  nitelikte, Türkiye'ye çağ atlatacak, dünya çapında çok önemli bir proje olduğunu  belirten Ersoy, şunları kaydetti:
 
"İnanıyorum ki ülkemize,  turizmimize büyük katkıları olacak. Emeği  geçenlere teşekkür borçluyuz. Vatanımıza, milletimize hayırlı olması dileğiyle."
 
Ersoy'un, "HayallerDönerGerçeğe" etiketiyle yaptığı paylaşımında,  Sinema Genel Müdürlüğü arşivinden çıkarılarak dijitalleştirilen, Atatürk'ün  konuşmasının yer aldığı bir görüntü yer aldı.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, havalimanlarının önemine işaret ettiği  görüntülerdeki konuşmasının kamuoyuyla ilk kez paylaşıldığı belirtildi.
 
EGEMEN BAĞIŞ: GÖZÜMÜZÜ KORKUTAN BİR PROJEYDİ AMA…

İş, sanat, spor dünyasından birçok ismin katılacağı açılış töreni öncesinde sanatçı Yavuz Bingöl kısa bir açıklama yaparak, "Vatana, millete hayırlı uğurlu olsun. Biz de heyecanlıyız" dedi. 

Eski bakanlardan Egemen Bağış eşi Beyhan Bağış ve Demet Şener ile birlikte törene geldi. Egemen Bağış, havalimanı projesinin ilk kez Bakanlar Kurulu'nda görüşüldüğü günü hatırladığını ifade ederek, Sadece hafriyatının nelere mal olacağını düşünmek, gözümüzü korkutan bir projeydi. Ama hamdolsun Türkiye, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Atatürk'ün 'en büyük eserim' dediği cumhuriyetin 95. yaş gününde açmak gerçekten büyük bir mutluluk. Ülkemiz için hayırlı olsun" diye konuştu.

MEHMET CENGİZ: BU SADECE BİR HAVALİMANI DEĞİL, BİR ZAFER ANITIDIR

İGA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, "Bugün  burada dünyanın en büyük havalimanı olma yarışımız başlıyor. Bu yarış, 2026'da pist ve yolcu sayısı, terminal büyüklükleri ve günlük hava trafiği açısından  dünyanın en büyük havalimanı olma yarışı. Bunu temin etmek için hedefimiz, bu yıl  için 70 milyon olan yolcu sayısını 2026 yılında 150 milyon seviyesine  taşımaktır." dedi.

Cengiz, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Tayyip Erdoğan, TBMM  Başkanı Binali Yıldırım ve yabancı devlet başkanlarının katılımıyla düzenlenen  İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılış töreninde, havalimanının inşasında emeği  geçen tüm İGA ekibini tebrik etti.

Projenin inşası boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2014 yılında  söylediği, "Bu sadece bir havalimanı değil, bir zafer anıtıdır." sözünü rehber  edindiklerini anlatan Cengiz, Erdoğan'ın çıtayı yükseltmeyi seven bir lider olduğunu kaydetti.

Cengiz Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben şunları söyledi:

"Sayenizde ülke olarak sürekli yeni hedeflere gidiyoruz, koşuyoruz.  Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettikleri gibi  'Cumhuriyetimizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartma' mücadelemizi  zat-ı alinizin rehberliğinde azim ve heyecanla sürdürüyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.  Türkiye'nin dört bir köşesinden Türkiye aşığı 5 holding olarak bir araya geldik.

Bugün açılışını yaptığımız ilk faza 7,5 milyar avro yatırdık.  Cumhurbaşkanımızın sahiplenmesi sayesinde bütün engelleri aşarak 42 ayda  tamamladık. Bu bir dünya rekorudur."

Bu özel güne kavuştuğu için kendisini şanslı hissettiğini ifade eden  Cengiz, Allah'a şükrettiğini söyledi.

"Bu yarışın galibi olacağız"

Cengiz, İstanbul Yeni Havalimanı ile Türk iş dünyasının eline büyük  bir fırsat geçtiğini ifade ederek, bir Türk yatırımının tüm cumhuriyet tarihinde  ilk defa dünyada lider olma şansını elde ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşsiz vizyonuyla öncülük ettiği projenin 76  milyon metrekarede 6 bağımsız pist olarak inşa edileceğini aktaran Cengiz, şöyle  devam etti:

"Yeni havalimanımız yapılan planlama ile tüm dünyada havalimanlarının  yaşamakta olduğu genişleme sorunu baştan ve tamamen ortadan kaldırıldı. Bugün  burada dünyanın en büyük havalimanı olma yarışımız başlıyor. Bu yarış 2026’da  pist ve yolcu sayısı, terminal büyüklükleri ve günlük hava trafiği açısından  dünyanın en büyük havalimanı olma yarışı. Bunu temin etmek için hedefimiz, bu yıl  için 70 milyon olan yolcu sayısını 2026 yılında 150 milyon seviyesine taşımaktır.

Bu noktada yatırımcı olarak bize ve Türk Hava Yolları’na büyük iş  düşüyor. İGA olarak havalimanımızı tüm havayollarının kullanması için her nevi  profesyonel çalışmayı gece gündüz yapacağız. Türk Hava Yolları'nın da bugüne  kadar gösterdiği yüksek performans hepimizin onurudur. Aynı doğrultuda çalışıp  yeni jenerasyon uçaklarla filosunu artırarak dünyada en fazla olan destinasyon  sayısını daha da çoğaltarak ve yolcularına daha çok uçuş alternatifleri sunarak  bu yarışa çok önemli katkı sağlayacağına olan inancımız tamdır.

İddialıyız Sayın Cumhurbaşkanım. Sayın Cumhurbaşkanımızın  rehberliğinde bu yarışın galibi olacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılında da, dünya  havacılığında hak ettiğimiz yere ulaşacağımızdan da eminiz."

 

ETİKETLER