Su altı harikaları 23 November, 9:28'de eklendi

Yaklaşık 30 bin balık çeşidi var ve bazıları gerçekten olağanüstü. Yapılan bir araştırma onların sandığımızdan daha fazlasını yapabildiğini gösteriyor. İşte dünyanın en tuhaf balıklarından bir derleme;

1. Çekiç köpekbalığı
Bu tür, kafa şekliyle zaten tuhaf balıklar listesine girmeyi hak ediyor. Araştırmacılar bu türün iki tarafa uzayan başının ucundaki gözleriyle çok iyi bir görüş alanı sağladığına inanıyor.  
2. Okçu balığı
Tuzlu sularda yaşayan okçu balığı avını öldürmek için çok farklı bir yöntem uyguluyor. Bu balık suyun içinden havaya tükürerek suya düşürdüğü sinekleri yiyiyor. Daha büyük boyları iki-üç metreye kadar tükürebiliyor.
3. Denizatı
Tuhaf balıkları listelerken şirin gözükse de denizatlarından bahsetmeden olmaz. Denizatları dikey yüzen az sayıda türden biri. Bu yüzden çok iyi bir yüzücü oldukları söylenemez. Döllenmiş yumurtaları erkekler keselerinde taşır ve doğurur.
4. Fener balığı
Fener balığı kurbanlarını başının üzerinde bulunan ve bir yem gibi duran et parçasıyla kendisine çekiyor. Avını yutmadan önce oltanın ucundaki parçayı daha çekici göstermek için bir ışık gibi aydınlatıyor. Fener balığı derin denizler dahil dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilir.
5. Kurbağa balığı
Bu balık kendini kuma gömer ve avı gelene kadar bekler. Sonra birden sıçrar ve yemeğini midesine indirir. Kurbağa balığının başının üzerinde iki büyük gözü ve yine büyük bir ağzı var. Zehirli olduğunu hatırlatmakta fayda var.
6. Balon balığı
Balon balığı bir tehdit hissettiğinde elastik midesini hemen suyla doldurur ve bu şekilde çok daha büyük görünüp neredeyse küre haline gelir. Küçük bir miktarının insanları bile öldürebileceği zehirli tetrodotoksin üretiyor. Balon balığı Japonya’da sevilerek tüketiliyor. Tabii iş bilen bir aşçının hazırlaması şartıyla..
7. Büyük ağızlı balık
Tuhaf görünümlü balıklar için doğru yer derin denizler. Yüksek basınç, ışıksız bir ortam ve az yiyecek. Sadece çok özel türler burada yaşayabilir. Tıpkı büyük ağızlı balık gibi. Sadece derin denizlerde avlanan bu tür az sayıdaki avını kaçırmamak için büyük bir ağza ve kesin dişlere sahip
8. Taş balığı
Taş balığı zehir ve iyi kamufle olma konusunda uzman. Tam olarak üzeri yosunlarla kaplı bir taş gibi görünüyor. Dikenleri son derece zehirli. Hatta insanları bile öldürebilir.
9. Pisi balığı
Yassı ve düz olduğu için kendini iyi gömüp, son derece iyi kamufle olabiliyor. Yavruyken başının üzerinde yan yana duran gözleri büyüdükçe iki ayrı tarafa kayar.
10. Elektrikli yılan balığı
Avlanmak için 600 volta kadar elektrik üretip güç dalgalanmaları oluşturuyor. Böylece örneğin küçük balıkları öldürüyor. Araştırmacılar şimdi bu türün yarasaların sonar sistemine benzer şekilde elektrik titreşimleriyle avının yerini tespit ettiğini keşfetti.
11. Mudskipper
Görünüşe göre karada mı denizde mi yaşayacağı konusunda karar veremeyen bu balıklar her ikisini de seçmiş. Karada yüremek için alışılmadık kadar güçlü olan göğüs yüzgeçlerini kullanırlar. Birer amfibik olarak deri yoluyla nefes alırlar. Ancak kesinlikle bir balık türü.