Son dakika... Türkiye'den Yunanistan'a sert tepki

22 Ağustos 2018 Çarşamba - 18:14 | Son Güncelleme : 22 08 2018 - 18:59

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Evrensel hukuka ve demokratik değerlere inananlar, Yunanistan yargısının teröristleri bağrına basan kararlarını kabul etmez." dedi.


Yunanistan'ın darbeci askerler ilgili verdiği skandal karara Türkiye'nin tepkisi çok sert oldu. Peş peşe açıklamalar geldi.
 
'KABUL EDİLEMEZ'
 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Evrensel hukuka ve demokratik değerlere inanan hiçbir kişi veya yönetimin, Yunanistan yargısının teröristleri bağrına basan kararlarını kabul etmesi mümkün değildir." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Gül, Yunanistan'ın FETÖ'cülere iltica hakkı tanınmasına yönelik kararına Twitter üzerinden tepki gösterdi. 
 
Bakan Gül, açıklamasında, "Evrensel hukuka ve demokratik değerlere inanan hiçbir kişi veya yönetimin, Yunanistan yargısının teröristleri bağrına basan kararlarını kabul etmesi mümkün değildir. Bu hukuk katliamının sorumlusu; uluslararası anlaşmaları reddederek, ülkelerini teröristlere güvenli liman haline getiren Yunanistan yargısı ve örgüt üyelerine kapılarını açarak Avrupa'nın orta yerinde bir terör sığınağı kuran Yunanistan siyasetidir." ifadelerini kullandı. 
 
Kimin ne karar aldığına bakmaksızın FETÖ mücadelesinin sonuna kadar sürdürüleceğine işaret eden Gül, şunları kaydetti: 
 
"Türkiye'nin mevcudiyetine kasteden teröristleri besleyen kim olursa bunu kati surette bilmeli ve tercihlerini bu yönde yapmalıdır. Bu onurlu ve kararlı mücadelenin sonunda; böylesi hukuk cinayetlerini taammüden ve organize bir biçimde işleyen birlikleri, ülkeleri, yöneticileri, yargı insanlarını tarih mahkum edecektir."
 
Bu kararla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Yunanistan Danıştayı, bir darbeciye iltica hakkı tanıyarak uluslararası anlaşmaları çiğnemiş ve Yunanistan’ın darbeciler ve teröristler için güvenli bir ülke olduğunu ifade etmiştir. Bu skandal kararın AB dahil bütün taraflarca reddedilmesi ve kınanması gerekir" dedi.
 
 
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: SKANDAL KARARA İMZA ATTILAR 
 
Dışişleri Bakanlığı da Yunanistan'ın kararına sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Yunanistan Danıştayı, 15 Temmuz hain darbe girişiminin faillerinden Süleyman Özkaynakçı’ya iltica hakkı tanınmasına Yunanistan Hükümetinin itirazını reddederek skandal bir karara daha imza atmıştır.
 
Yunanistan Danıştayının bu kararı Yunanistan’ın terörle mücadele konusundaki uluslararası yükümlülüklerine aykırı olduğu gibi,  1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesinin de ihlali niteliğindedir.
 
Yunanistan, darbeci hainlerin iadesini defalarca reddederek Türk milletinin vicdanını yaralayan bu tür kararlara zemin hazırlamıştır. Yunan makamları, uluslararası  yükümlülüklerini dahi çiğneyecek kadar hukuk anlayışından yoksun yargı mekanizmalarına sığınarak darbeciler için ülkelerinin güvenli liman olmasına daha fazla müsaade etmemelidir."
 
MİLLİ SAVURMA BAKANLIĞI: BASİRETSİZLİK
 
Milli Savunma Bakanlığı ve askeri yetkililer,  Yunanistan'ın FETÖ'cülere iltica hakkı tanımasına yönelik mahkeme kararını, "tam  bir basiretsizlik örneği" olarak nitelendirdi.  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Milli Savunma Bakanlığı ve  askeri yetkililer, Yunanistan'da FETÖ'cü askere iltica hakkı tanınmasına yönelik  karara sert tepki gösterdi.
   Milli Savunma Bakanlığı ve askeri yetkililer, söz konusu karara  ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Güven artırıcı önlemlerin yeniden başlatılmasının konuşulduğu  ve her  türlü iyi niyeti gösterdiğimiz şu günlerde, darbeci hainler hakkında verilen  mahkeme kararı tam bir basiretsizlik örneği olmuştur.  Darbeci teröristlerle  ilgili hukuka, demokrasiye ve iyi komşuluk ilişkilerine uygun kararlar alınmadan,  güven artırıcı önlemlerin uygulamalarında bir gelişme beklenemez. Bunun da  ilişkilerimize ciddi olumsuz etkileri olacağı açıktır."
 
 
AK PARTİ: DARBECİLERİ HİMAYE EDENLERU UNUTMAYACAĞIZ
 
Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Yunanistan'da Danıştay, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbecilere iltica hakkı verilmesini kararlaştırdı. Yunan yargısı darbecileri himaye eden skandal bir karara daha imza atmış oldu."
 
"Geçmişte darbelerden acı çekmiş Yunanistan’da yargı makamlarının darbecileri himaye eden kararlara imza atması, hukukun bir kenara bırakıldığını, başka amaçlarla hareket edildiğini gösteriyor."
 
"Darbeciler milletimizin ve devletimizin en tehlikeli düşmanlarıdır. Yunan yargısı verdiği kararlarla Türkiye’nin düşmanlarından yana tavır almaktadır."
 
"Darbecilere karşı mücadele terörle mücadele gibi ilkelerle yürütülmelidir. Terörle mücadelede çifte standartlarla davranmak teröre destek vermektir. Darbecileri himaye eden yargı kararları da darbeye destek vermek anlamına gelmektedir."
 
"Açık ve net, Yunan yargısı verdiği kararlarla, Türkiye düşmanlarının ve darbecilerin yanında yer almıştır. Bu, teröre destek vermekten daha ağır ve utanç verici bir tutumdur."
 
"Teröre karşı verdiğimiz mücadelede olduğu gibi, darbecilere karşı da kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu mücadele sırasında teröristlere silah vererek destek olanları ve darbecileri yargı kararları ile himaye edenleri asla unutmayacağız."
 
 
İLTİCA HAKKI
 
Danıştay Genel Kurulu, darbecilerden Süleyman Özkaynakçı için verilen  iltica hakkına Yunan hükümetinin yaptığı itiraza yönelik nihai kararını açıklamıştı.
 
Emsal teşkil edecek kararda, hükümetin itirazı reddedilerek, firari  eski askerlere iltica hakkı tanınmasına hükmedilmişti.
 

ETİKETLER