Son dakika: Enis Berberoğlu'na yurt dışı yasağı

AA |  10 Ekim 2018 Çarşamba - 16:15 | Son Güncelleme : 10 10 2018 - 16:46

MİT TIR'ları davasında yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu için mahkeme yurt dışı yasağı koydu.


Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can  Dündar ve gazetenin eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile CHP İstanbul  Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin, "silahlı  terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek  ve isteyerek yardım etmek" suçundan yargılanmasına devam edildi. 
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kapalı yapılan duruşmada,  tutuksuz sanık Berberoğlu ile Erdem Gül hazır bulundu.
 
Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısının, dosyanın, milletvekili  olan sanık Berberoğlu yönünden durdurulması talebinin reddine karar verilmesini  istediği öğrenildi.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyanın Berberoğlu yönünden  durma taleplerinin, sanığın avukatlarının belgeleri tam olarak sunmasının  ardından değerlendirerek gelecek celse karar verilmesine hükmetti.
 
Enis Berberoğlu'na celse arasında verilen yurt dışına çıkış yasağının  devamına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.
 
Davanın geçmişi
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında  eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve eski Ankara  Temsilcisi Erdem Gül, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya  askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamak" ile ''silahlı terör örgütüne  üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından  tutuklanmıştı.
 
Başsavcılıkça hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 14. Ağır Ceza  Mahkemesi, yargılama sonunda Dündar ve Gül hakkındaki kararını, 6 Mayıs 2016'da  açıklamış, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan  Dündar'ı 5 yıl 10 ay, Gül'ü ise 5 yıl hapisle cezalandırmıştı.
 
Dündar ve Gül hakkında, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye  Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya  tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan beraat hükmü kuran heyet, "silahlı terör  örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan dosyayı  ayırmıştı.
 
Berberoğlu'na da yargılama
 
Yargılanma sürecinde Can Dündar'ın "Bana görüntüleri solcu bir  milletvekili verdi" şeklindeki açıklaması ve cezaevinde tutukluyken yazdığı  "Tutuklandık" adlı kitaptaki bilgileri değerlendiren İstanbul Cumhuriyet  Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, CHP İstanbul Milletvekili Enis  Berberoğlu hakkında soruşturma açmıştı.
 
Soruşturma sonucunda Berberoğlu hakkında, Adana ve Hatay'da yasa dışı  yollarla durdurulan MİT tırlarının görüntülerini Can Dündar'a verdiği  gerekçesiyle, "devletin gizli kalması gereken bilgi ve belgelerini askeri ve  siyasal casusluk amacıyla temin etmek" ve "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması'na (FETÖ/PDY) bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından, 30 yıla  kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.
 
Sanık Berberoğlu'na açılan davanın 21 Eylül 2016 tarihli ilk  duruşmasında, dosyanın aralarında hukuki ve fiili irtibat olduğu gerekçesiyle  Dündar ve Gül'ün yargılandığı dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verilmişti.
 
Mahkeme heyeti, 14 Haziran 2017'deki duruşmada sanık Berberoğlu'nun,  "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği  itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk  maksadıyla açıklamak" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılması, öngörülen  hapis cezası gereği tutuklanmasını kararlaştırmıştı.
 
Berberoğlu'na, "örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan  açılan dava dosyası ise aynı suçtan yargılanan Dündar ve Gül'ün dava dosyasıyla  birleştirilmişti.
 
Davanın 20 Aralık 2017'deki duruşmasında sunulan savcılık  mütalaasında, sanıklar Dündar, Gül ve Berberoğlu'nun, "amaç ve eylem birliği ve  bütünlüğü içinde, terör örgütünün hiyerarşisine dahil olmaksızın terör örgütüne  bilerek ve isteyerek yardım etme" suçunu işledikleri belirtilerek, her birinin  7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.
 
Yargıtay'dan tahliye kararı
 
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis  Berberoğlu'na, "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından  niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan verilen 5  yıl 10 ay hapis cezasını onamıştı. Daire ayrıca, Anayasa'nın 83/3. maddesi  uyarınca milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu'nun cezasının infazının  durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermişti.

ETİKETLER