Son dakika: Bakan Akar'dan Münbiç açıklaması

AA |  30 Ağustos 2018 Perşembe - 9:07 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 11:04

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu telefonda görüştü. Bakan Akar ile Rus mevkidaşının görüşmesinde bölgesel güvenlik, Suriye'deki durum ve ikili işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Daha sonra Münbiç hakkında açıklama yapan Bakan Akar "Yavaş da olsa ilerleme oluyor." dedi.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Rusya Savunma Bakanı  Sergey Şoygu arasındaki telefon görüşmesinde bölgesel güvenlik, Suriye'deki durum  ve ikili işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Akar, Rusya Savunma Bakanı Şoygu  ile telefonla görüştü.

Görüşmede bölgesel güvenlik, Suriye'deki durum ve ikili işbirliği  konularında görüş alışverişinde bulunuldu. 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Münbiç'teki  gelişmelere ilişkin, "Yavaş da olsa bir ilerleme oluyor. Muhataplarımıza, YPG'nin  yani PKK'nın bölgeyi tamamen terk etmesi gerektiği konusunu sürekli  hatırlatıyoruz." dedi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) bir üst rütbeye terfi eden subay,  astsubaylara yeni rütbe işaretleri Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen törenle  verildi.
 
Atatürk Kültür Sitesi'ndeki tören  kuvvet komutanları ve bakan  yardımcılarının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Yaşar Güler'in yerlerini almasıyla başladı.
 
İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşu sonrasında salondakilere  hitap eden Milli Savunma Bakanı Akar, önemli ve anlamlı bir günde subay ve  astsubaylarla bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu bildirdi.
 
Bir üst rütbeye terfi etmenin tüm askerler için önemli ve heyecan  verici olduğunu belirten Akar, "Terfi etmek sadece kağıt üzerinde değil,  çalışmakla, alın teriyle bazen kanla, gözyaşıyla büyük bir emekle varılan bir  sonuç. Onun için son derece önemli ve anlamlı." diye konuştu.
 
Terfilerin en etkin,  adaletli şekilde gerçekleştirildiğini vurgulayan  Akar, "Terfi etmenin sorumlulukları da artırdığını bilmeniz lazım. Silahlı  Kuvvetlerimiz ve ülkemizin terfi edenlerden beklentisi her rütbeyle daha da  artmaktadır." dedi.
 
Sorumlulukları yerine getirirken inisiyatif almanın ve bilgi sahibi  olmanın önemine değinen Bakan Akar, ülke ve bölge olarak kritik dönemlerden  geçildiğini, tüm gelişmelerin yakından takip edildiğini vurguladı.
  
"Hazır ol cenge istersen sulhu salah" sözlerini hatırlatan Akar, "Biz  millet, ülke olarak her şekilde, her durumda önce kendimize ve Türk Silahlı  Kuvvetlerimize güveneceğiz. Bunun için Silahlı Kuvvetlerimizin etkinliği,  caydırıcılığı, saygınlığı bizim için birinci önceliğe sahip." ifadesini kullandı.
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin milletiyle omuz omuza ülkenin birliği,  bütünlüğü için çalışmalarını sürdürmeye devam ettiğini vurgulayan Akar, "Burada  asıl olan 81 milyon insanımızın rahatı, huzuru, güvenliği ve vatanımızın güven,  birlik, bütünlük içinde varlığını sürdürebilmesi. Bu konuda asil milletimizin  bağrından çıkan TSK'nın evlatları anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda  milletinin emrinde ve görevinin başındadır. Her zaman olduğu gibi bugün de aynı  anlayış ve yaklaşımla kendisine verilen görevleri en iyi şekilde azim ve  kararlılıkla yapmaya çalışmaktadır." diye konuştu.
 
"Terör belasının üstesinden geleceğiz"
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin birinci öncelikli görevinin terörle  mücadele olduğunu aktaran Akar, "En son terörist etkisiz hale getirilmeden  terörle mücadelemiz bitmeyecek." dedi.
 
Gelecek günlerde terörle mücadelenin temposunun artırılacağına değinen  Akar, "Bu terör belasının üstesinden geleceğiz. Doğu ve Güneydoğu'da bazı  alanlarda 'girilemez' denilen yerlerin hepsine girildi, oradaki teröristlerin  tamamına yakını etkisiz hale getirildi, orada çok büyük kahramanlıklar,  fedakarlıklar gösterildi. Tarihimize altın harflerle yazılan çalışmalar oralarda  yapıldı." değerlendirmesinde bulundu.
 
15 Temmuz'daki hain darbe girişimini hatırlatan Akar, "Bir grup  üniforma giyen hainin yaptığına karşılık vatanını, milletini seven sizlerce  gerekli cevap verildi ve söz konusu girişimin akamete uğraması sağlandı."  ifadesini kullandı.
 
FETÖ'nün hain darbe girişimden bir ay sonra Suriye'nin kuzeyindeki  terör hedeflerine yönelik Fırat Kalkanı Harekatı'nın başlatıldığını anımsatan  Bakan Akar, harekat kapsamında DEAŞ terör örgütünün 3 bin civarında mensubunun  etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
 
Akar, "Karadan DEAŞ ile yüz yüze gelen tek devlet biziz. Diğerleri  havadan şuradan, buradan bu mücadeleye girdiler. Bizim arkadaşlarımız göğüs  göğüse muharebelerle en radikal DEAŞ'lılardan 3 bine yakınını bulundukları  bölgede etkisiz hale getirdiler." değerlendirmesinde bulundu.
 
Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'in, Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütü  PKK/PYD/YPG/KCK üyelerinden temizlendiği bilgisini veren Akar, 5 bine yakın  teröristin harekat kapsamında etkisiz hale getirildiğini belirtti.
 
Akar, harekatlarda şehit olanlara rahmet, gazilere şifa dileğinde  bulundu.
 
İdlib'deki gelişmeler
 
İdlib'de güvenlik ve istikrar ortamının sağlanmasına yönelik Astana  süreci kapsamında  Türk Silahlı Kuvvetlerince 12 gözlem noktasının açıldığına  değinen Akar, şunları kaydetti:
 
"Son zamanlarda, bir milyondan fazla kendi vatandaşını öldüren,  katleden rejimin saldırıları bitmiyor. Karadan ve havadan İdlib'de masum  insanların olduğu yerlere ateş ediyorlar. Bu konuda diplomatik, askeri düzeyde  gerekli temaslarımızı sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz. Burada kurulan  ateşkes düzeninin bozulmadan 3,5-4 milyon insanın güvenliğinin sağlanmasına,  insani yardım çalışmalarının aksamadan yürütülmesine ve bu saldırıların durmasına  gayret gösteriyoruz. Bu çalışmalar bu günlerde çok büyük önem arz ediyor. Türkiye  Cumhuriyeti Devleti, ilgili devletlerle görüşerek, konuşarak alacağı tedbirlerle  bu saldırıları önlemeye gayret gösteriyor. İnşallah önleyeceğiz."
 
Münbiç'te gelinen son durum
 
Münbiç'le ilgili Türkiye'ye daha önce askeri ve siyasi çok sayıda söz  verildiğine  işaret eden Hulusi Akar,  şöyle konuştu:
 
"O sözleri hatırlatarak, bilindiği gibi, bir yol haritası yapıldı. O  çerçevede münasebetlerimizi hassas bir şekilde sürdürüyoruz. Verilen sözlerin  yerine getirilmesi için onların takipçisi olduğumuzu kendilerine bildiriyoruz.  Yavaş da olsa bir ilerleme oluyor. Muhataplarımıza, YPG'nin yani PKK'nın bölgeyi  tamamen terk etmesi gerektiği konusunu sürekli hatırlatıyoruz."
 
Bunların yanı sıra terör örgütü PKK'ya yönelik mücadelenin sınır  ötesinde de devam ettiğini anlatan Akar, "Biz Irak'ın Suriye'nin toprak  bütünlüğüne, siyasi bütünlüğüne saygılıyız ancak kendi hak ve menfaatlerimizi  korumak ve kollamak, yurdumuzun, halkımızın güvenliğini sağlamak bakımından  alınması gereken her türlü tedbiri karadan, havadan almaya devam edeceğimizi  büyük bir nezaketle muhataplarımıza hatırlatıyoruz." ifadesini kullandı.
 
Akar, terörle mücadelenin hukukun üstünlüğü anlayışıyla ve sivil halka  yönelik büyük hassasiyet gösterilerek devam ettiğini vurgulayarak, "Hiçbir  ülkenin göstermediği kadar hassas davranılmıştır, davranılmaya devam ediliyor."  dedi.
 
Türkiye'nin denizler ve hava sahasındaki hak ve menfaatlerini taviz  vermeyecek şekilde korumaya devam ettiklerini aktaran Akar, "Biz iyi komşuluktan,  dostluktan yanayız. Tüm komşularımızla iyi komşuluk ilişkilerimizi sürdürmekten  yanayız ancak milletimizin hakkını hukukunu korumak konusunda da son derece  kararlıyız. Bunun içinde Ege, Doğu Akdeniz, Kıbrıs var. Bunları da muhataplarımız  çok iyi biliyor." diye konuştu.
 
Milli Savunma Bakanı Akar, söz konusu bölgelerde herhangi bir  oldu-bittiye fırsat vermeyeceklerini de kaydetti.
 
Akar, TSK'nın ihtiyaçlarının milli ve yerli imkanlarla giderilmesinin  önemine anlatarak, bunlara yönelik çalışmaların  sürdüğü sözlerine ekledi.

 
Özbal ve Temel'in yeni rütbe işaretlerini verdi
 
Konuşmaların ardından Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında  oramiralliğe terfi eden Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ile  orgeneralliğe terfi eden 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel'in rütbe  işaretleri Milli Savunma Bakanı Akar tarafından, terfi eden diğer subay ve  astsubayların rütbe işaretleri ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, kuvvet  komutanları, bakan yardımcıları tarafından verildi.
 
 Tören kapsamında  Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında  terfi eden 20 general/amiral, 131 subay ve 27 astsubay yeni rütbe işaretlerini  aldı.
 

ETİKETLER