Şehit Savcı Kiraz davasında 9 sanık için kırmızı bülten

AA |  22 Kasım 2018 Perşembe - 13:59 | Son Güncelleme : 22 11 2018 - 14:18

İstanbul Adliyesi'nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın, makam odasında terör örgütü DHKP/C üyelerince rehin alınarak şehit edilmesine ilişkin 4'ü tutuklu, 9'u firari 14 sanığın yargılandığı davada, firari sanıklar hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi.


İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanıkların  savunmaları alındı.
 
Tutuklu sanık Murat Canım, 30 yıldır Gülbahar Mahallesi'nde yaşadığını  belirterek, spor eğitmenliği ve esnaflık yaptığı için mahallede herkesin  kendisini tanıdığını söyledi.
 
Canım, sorunlar yaşadığı eşinin bir tartışmalarında telefonunu  kırdığını anlatarak, şöyle devam etti:
 
"Eşim kıskançtır, kimseyle görüşmemi istemez. Eşimin telefonunu  birlikte kullanıyoruz. Avukat olduğum için cezaevine görüşmelere gittiğimde  eşimin telefonunu da yanıma alıyordum. Eşim birden fazla kez sığınmaevine gitti.  Bu nedenle onun her dediğine 'tamam' demek zorundaydım. Ben hiç telefon  kullanmayan, iletişim kurmayan biri değildim. 2013'ten sonra başladığım avukatlık  mesleğini danışman olarak yürütüyorum."
 
Kendisinin herhangi bir tabanca temin etmediğini dile getiren Canım,  "Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Yaşam hakkı kutsaldır. Hiç kimsenin  yaşam hakkına müdahale edilmesini tasvip etmem. Benim çocuklarım var. Rahmetlinin  de ailesi, çocukları var. O insanın bugün hayatta ailesiyle, çocuklarıyla  birlikte olmasını isterdim. Ben yapmadım, vicdanen de rahatım." dedi.
 
 Canım, sanıklardan Mustafa Koçak'ı çocukluğundan beri tanıdığını,  Koçak'ın babasıyla arkadaş olduğunu söyledi.
 
Tutuklu sanık Mithat Öztürk de suçlamaları kabul etmeyerek, 15-20  yıldır muhasebecilik yaptığını ve mükelleflerin defterlerini tuttuğunu, onların  bilgisi dışında herhangi birinin sigorta girişini yapamayacağını söyledi.
 
İşe girişlerde, kendilerine yollanan TC üzerinden giriş yaptıklarını  dile getiren Öztürk, mükelleflerine her ay prim çizelgesini yolladıklarını,  çalışanların kendi elemanı olup olmadıklarını sorduklarını, mükelleflerin  beyanına göre sigorta girişi yaptıklarını anlattı.
 
Öztürk, savcı Kiraz'ın öldürülmesi talimatını yurt dışından getirdiği  belirtilen Berna Yılmaz'ı, defterlerini tuttuğu şirkette sigortalı gösterdiği  iddiası kabul etmeyerek, bu kişiyi tanımadığını söyledi.
 
 Mahkeme Başkanından sanığa: "Gözün bozuktur belki"
 
Duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS'le bağlanan Cengiz  Özel, duruşma salonunda avukatıyla birlikte savunmasını yapmak istediğini  belirterek, "14 aydır tutukluyum. Mağdurum. Tahliyemi istiyorum." dedi.
 
Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Tamer Keskin'in "Sanıkları  getireceksek SEGBİS'i niye kurduk? Burada olmasıyla, orada olması arasında ne  fark var." sözlerine sanık avukatları tepki gösterdi.
 
Avukat Ercan Kanar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, ilk derece  mahkemelerinde SEGBİS yöntemini kabul etmediğini söyledi.
 
SEGBİS'le bağlanan tutuklu Sanık Mustafa Koçak da mahkemeye getirilip  avukatıyla birlikte duruşma salonunda savunma yapmak istediğini belirterek,  bulunduğu yerden duruşma salonunu karanlık gördüğünü söyledi.
 
 Başkan Keskin'in "Gözün bozuktur belki. Gözün kaç numara?" sorusu  üzerine Koçak, dinlendirici kullandığını belirtti.
 
Bunun üzerine sanık avukatları tepki göstererek, mahkemenin nasıl  yargılamayı ciddiye alıyorsa sanıkların bu tür taleplerini de ciddiye alması  gerektiğini ifade ederek, bu sanıkların duruşma salonuna getirilmesini istedi.
 
 Duruşmada sanıklar ve avukatları tahliye talebinde bulundu.
 
Tutuklamaya yönelik karar
 
Talepleri ve diğer hususları değerlendiren mahkeme heyeti, 4 sanığın  tutukluluk halinin devamına, SEGBİS'le bağlanan 2 sanığın duruşmaya getirilerek  burada savunmalarının alınmasına karar verdi.
 
Mahkeme, firari sanıklar Faruk Ereren, Zerrin Sarı, Nuri Eryüksel,  Mesut Demirel, Hüseyin Fevzi Tekin, Şadi Naci Özpolat, Şerafettin Gül, Seher  Demir ve Musa Aşoğlu hakkında çıkarılan yakalama emrinin kaldırılarak tutuklamaya  yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.
 
 Mahkeme, bu sanıklar hakkında ayrı ayrı tutuklamaya yönelik yakalama  kararının infazı için kırmızı bülten çıkarılmasına ve bu hususta işlem  yapılmasını oy birliğiyle kararlaştırdı.
 
Heyet 5 tanığın talimatla dinlenilmesine hükmederek, duruşmayı  erteledi.
 

ETİKETLER