Gazetevatan.com » Yazarlar » Fen Bilimleri de kolay olacak!

Fen Bilimleri de kolay olacak!

23 Haziran 2016 Perşembe


Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)’nin ikinci oturumu 25 Haziran günü Fen Bilimleri (LYS-2) ve Yabancı Dil (LYS-5) sınavlarıyla başlıyor. 26 Haziran Pazar günü Edebiyat-Coğrafya (LYS-3) ile sınav maratonu tamamlanacak. 18 Temmuz tarihinde LYS sonuçları açıklanacak ve 26 Temmuz-02 Ağustos tarihleri arasında da tercihler yapılacak. Geçen yıl Fen Bilimleri sınavı kolaydı, korkmayın, bu yıl da öyle olacak. Aşağıdaki verileri incelediğinizde, neden bu şekilde söylediğimi daha net anlayacaksınız. Hatta iddia ediyorum, bu yıl ortalamalar geçen yılın üstünde olacak!

Geçen yıl sorular nasıldı?

n 2015 LYS-2 Fizik testi, geçen yıllara göre oldukça kolay sorulardan oluştu. Genel anlamda fizik testinin geçmiş yıllardan daha kolay bir sınav olduğu söylenebilir.  Her seviyede öğrenciye hitap eden sorular vardı.  Yorumlama ve sözel kısım ile ilgili sorulara ağırlık verilmiş.  YGS konularıyla ilgili olan sorular daha ağırlıklıydı.  MEB müfredatı dışında soru olmadığı gibi, müfredatta verilen bilgilerle çelişen sorularla karşılaşmadık. Formül uygulanarak çözülebilecek soru sayısı oldukça azdı.  Öğrencileri zorlayacak derecede ‘çok zor’ soru yoktu. Sadece birkaç soru için işlemler uzun sürüyordu. Sorular çoğunlukla bilgi sorularından oluşmakla beraber, ayrıntılı bilgi gerektiren detay soru çıkmadı.

-Kimya soruları, genel itibarıyla önceki yıllarda çıkmış sorulara benzer nitelikteydi, genelde sorular kolaydı. Öğrencilerin çekindiği organik kimya soruları da oldukça kolaydı. Konu dağılımı dengeli yapılmış, hemen her konudan soru soruldu. Sorular derinliği olmayan, yüzeysel sorulardan oluşmuş. Genel kültür tarzında olanlar da var. Ayrıca bazı sorular matematiksel işlem gerektiriyordu. Seçici, ayrıntılı olanlar yanında, bilgi düzeyi düşük olan öğrencilerin de yapabilecekleri sorul ara da yer verilmiş. Sistemler konusundan birer soru sorumuş. (Dolaşım, üreme, solunum, sindirim, boşaltım) Soruları çözebilmek için bütün konulara hakim olmak gerekiyor.

Biyoloji soruları zorlayan bir sınav haline geldi

-2015 LYS-2 Biyoloji testinde, beklenmeyen veya sürpriz sayılabilecek düzeyde soru sorulmadı. Soruların tamamı müfredata uygunluk gösterdi. 8-9 soru haricindeki diğer tüm sorular, temel biyoloji bilgisi ile çözülebilecek düzeydeydi. Geri kalan sorular belli oranda yorum yapabilme yeteneği gerektiriyordu. 11 ve 12’n ci sınıf konuları ağırlıklı bir sınavla karşılaştık. Bazı soruların bilgi ağırlıklı, bazılarının ise grafik ve yoruma dayalı olduğu anlaşılıyor. Sistem konusundaki sorularının sayıca geçmiş yıllara göre daha az ve daha genel kapsamlı olduğu söylenebilir. Öğrenciler ekoloji sorul arında zorlandıklarını söyledi. Özellikle kalıtımla ilgili soyağacı sorusu, daha önceki soyağacı soruları düşünüldüğünde, karmaşık ve çözümü zor sayılabilecek bir soru sayılabilir. Bazı sorularda beklenin üstünde akademik dil kullanıldığı için, bu soruların anlaşılmasını güçleştirdi. Biyoloji soruları geçmiş yıllara oranla öğrencileri biraz daha zorlayan bir sınav oldu.

Her 3 test de düzenli çalışan bir öğrencinin rahat yanıtlayacağı sorulardan oluşuyordu denilebilir.

Üç dilde bonus sorular

-2016 LYS-5 Yabancı Dil testi İngilizce, Fransızca ve Almanca sorularından oluşuyor. Eğitim gördüğünüz dile göre uygun sınavı çözeceksiniz.

LYS-5 Yabancı dil testinde çok geniş bir müfredatın olmasıyla birlikte okuduğunu anlamaya yönelik sorular çoğunluktadır. Dikkat etmemiz gereken nokta da burada başlıyor. Yabancı dil testlerinde okuduğunu anlama ve yorumlama, dil bilgisi, kelime bilgisi, çeviri, anlam bütünlüğünü bozan seçeneği bulma, cümle tamamlama ve soruya uygun cevabı bulma soruları bulunuyor. Diyalog tamamlama soruları genelde bonus olarak görülen soruların başında geliyor .

-2016 LYS-5 İngilizce Konuları Soru Dağılımı:

-Kelime Bilgisi  (5 Soru) (1 Soru Phrasal Verb)

-Dilbilgisi (10 Soru) (4 Soru Zamanlar,  2 Soru Preposition,  3 Soru Conjunction,  1 Soru Quantifiers)

-Cloze Test (5 Soru)

-Cümleyi Tamamlama (8 Soru)

-İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma (6 Soru)

-Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma (6 Soru)

-Paragraf (15 Soru)

-Anlamca Yakın Cümleyi Bulma (5 Soru)

-Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma (5 Soru)

-Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi  Bulma (5 Soru)

-Diyalog Tamamlama (5 Soru)

-Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma (5 Soru)

-Toplam: 80 Soru

Sınav takvimi

-Lisans Yerleştirme Sınavı

(LYS-2 ) Fen Bilimleri: 25 Haziran 2016 Cumartesi

-Lisans Yerleştirme Sınavı

(LYS-5 ) Yabancı Dil: 25 Haziran 2016 Cumartesi

-Lisans Yerleştirme Sınavı

(LYS-3 ) Edebiyat-Coğrafya: 26 Haziran 2016 Pazar

-LYS sonuçları 18 Temmuz 2016’da açıklanacak, tercihler 26 Temmuz 02 Ağustos tarihleri

arasında yapılacak.