Gazetevatan.com » Yazarlar » Türkiye’nin en iyi hukuk fakülteleri belli oldu

Türkiye’nin en iyi hukuk fakülteleri belli oldu

24 Temmuz 2017 Pazartesi


Bu yıl, geçtiğimiz yıllardan çok daha farklı, somut bilgiler verdik sizlere. Tercihlerle ilgili teknik bilgileri verdik, bunlarda sorun yok; ancak hem üniversiteler hem de bölümlerle ilgili bilinçli tercih yapmanız için çok sağlam istatistikler yayınladık.

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2017, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016, URAP-Üniversitelerin Akademik Performansa Dayalı Genel Sıralaması yayınladığımız önemli endekslerdi...

Bugün, yine çok önemli bir çalışmayla karşılaşacaksınız, Türkiye Barolar Birliği’nin hukuk eğitimi ve öğretimindeki standartları belirlemek amacıyla başlattığı “ölçme-değerlendirme” çalışmaları sonuçlandı. Türkiye’deki hukuk fakültelerinin dekanlarının katılımıyla yaklaşık 3 yıldır yürütülen çalışmaya, 73 hukuk fakültesinden 53’ü katıldı. Çalışma sonucunda hazırlanan listede ilk sıraları devlet üniversiteleri aldı.

Bu çalışma, hukuk tercihi yapacak adaylar için hayati önem taşıyor. Tavsiyem, bu listeyi incelemeden hukuk tercihi yapmamanız...

Ölçütler belirlendi

“Ölçme-değerlendirme” çalışmalarına 2014 yılında başlayan Türkiye Barolar Birliği, 37 hukuk fakültesi dekanının katılımıyla kurduğu komisyonda, bir hukuk fakültesinin hangi asgari standartları taşıması gerektiğine dair ölçütleri belirledi. Çalışmaya YÖK Başkanlığı ile son şekli verildi. Akademik kadro, kütüphane olanakları, eğitim-öğretim faaliyetleri gibi kriterlerin yer aldığı değerlendirme formu Türkiye’de aktif olarak eğitim veren tüm hukuk fakültelerine gönderildi. Verilen cevaplar doğrultusunda en iyiler listesi hazırlandı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu şunları söyledi: “Kontrolsüz şekilde açılmış ve sayısı her geçen gün artan hukuk fakültelerinin pek çoğunun eğitim-öğretim kalitesi ne yazık ki istenilen seviyede değil. Üniversiteye girecek adaylar tercihlerini yapmadan önce önlerinde hukuk fakültelerini objektif ölçülere göre sıraladığımız cetveli bulacaklar. Bu cetvel, hukuk fakültelerinin tercih edilme sıralamasının oluşumunda en önemli etken olacak. Amacımız, üniversite adaylarının daha bilinçli tercih yapabilmelerinde yol gösterici olmak. Ayrıca hukuk fakültelerinin de eksikliklerini görerek kendilerini geliştirmelerini sağlamak.”

TÜRKİYE’NİN EN İYİ 15 HUKUK FAKÜLTESİ SIRALAMASI:

ÜNİVERSİTEPUAN 
1. İstanbul Üniversitesi 311
2. Ankara Üniversitesi 225
3. Marmara Üniversitesi 209
4. Dokuz Eylül Üniversitesi 174
5. Gazi Üniversitesi 170
6. Galatasaray Üniversitesi 137
7. Hacettepe Üniversitesi 133
8. Bahçeşehir Üniversitesi 130
9. Anadolu Üniversitesi 129
10. İstanbul Bilgi Üniversitesi 127
11. İstanbul Kültür Üniversitesi125
12. Yeditepe Üniversitesi123
13. Erzincan Üniversitesi121

14. Özyeğin Üniversitesi

15. Yalova Üniversitesi  

118

117