Rüzgar türbinleri artık Türkiye’de üretilecek

13 Aralık 2008 Cumartesi - 2:44 | Son Güncelleme : 13 12 2008 - 2:44

Türkiye’nin ilk megavat düzeyinde, uluslararası sertifikasyona sahip rüzgar türbinleri geliyor


Model Enerji şirketi tarafından Ankara’da kurulacak fabrikada Türkiye’nin ilk megavat düzeyinde, uluslararası sertifikasyona ve Türk markasına sahip rüzgar türbinleri üretimine başlanacak.

YENİLENEBİLİR enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi yatırımlarına ağırlık veren Türkiye’de, artık yerli malı rüzgar türbinleri de üretilecek. Model Enerji şirketi tarafından Ankara’da kurulacak fabrikada Türkiye’nin ilk megavat düzeyinde, uluslararası sertifikasyona ve Türk markasına sahip rüzgar türbinleri üretilecek. Model Enerji ortağı ve Genel Müdür Yardımcısı Güç İçelli, amaçlarının kurulum yerine ve yöresel rüzgarlara göre, özel olarak ve özenle tasarımlanmış rüzgar türbinlerini Türkiye’de üreterek sektörde öncü olmak ve bu alanda dünyanın tanınmış markaları arasında yer almak olduğunu söyledi. İçelli, yenilenebilir enerji sektöründe dünya liderleri arasında bulunan American Superconductor (AMSC) firmasının bir yan kuruluşu olan Windtec’in rüzgar enerjisi konusundaki know-how ve deneyiminden de yararlandıklarını söyledi.

5 yılda % 100 yerli olacak

Ürettikleri türbinlerin Alman Germanischer Lloyd uluslararası sertifikasyona sahip olacağını anlatan İçelli, üretimde yerli tedarikçi kullanacaklarını, ilk 3 yıl içinde yüzde 70, 5 yıl içinde de yüzde 100 yerli üretim yapılacağını bildirdi. Piyasada bir türbinin maliyetinin megavat başına 1-1 milyon 200 bin euro arasında değiştiğine dikkati çeken Güç İçelli, Türkiye’de üretilen türbinlerin yurtdışından daha ucuz olacağını söyledi. Yatırımın büyüklüğünün 30 milyon euro olduğunu bildiren İçelli, yıllık 100 tane türbin üretecek şekilde hesaplama yaptıklarını vurguladı. İçelli, “Ekim 2009 ‘da ilk yerli türbinleri dönerken görmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

ETİKETLER

0