Rusya’nın en prestijli projesine Türk imzası

Nihal YUVACAN |  25 Aralık 2006 Pazartesi - 21:24 | Son Güncelleme : 25 12 2006 - 21:24

Rusya’nın Manhattan’ı ‘Moscow City’ projesinde Türk inşaat firmalarının aldığı işin tutarı 1 milyar dolara ulaştı. Bu firmalara Enka ve Ant Yapı’dan sonra Soyak da katıldı


Rusya’nIn en büyük yatırım ve inşaat projesi olan Moskova Uluslararası İş Merkezi ’Moscow City’de (MIBC) Türk inşaat firmalarının payı artıyor. Moskova’nın gelecekteki lüks ve pahalı yaşam tarzını şekillendirmesi planlanan dev proje için Enka ve Ant Yapı’nın ardından Soyak’ın da taahhüt işi üstlendiği kaydediliyor. Firmanın projede 70 katlı bir gökdelen inşaatına başlayacağını söyleyen Ant Yapı Mirax City Proje Müdürü Argun Koculu, “Projelerde kazık işlerini Kasktaş, mekanik elektrik tesisatını ise Troy firması yapıyor. Türk firmalarının sayısı günden güne artıyor” dedi. Rusya’da son 2 yılda Türk firmalarının 4 milyar dolarlık müteahhitlik işi aldığını söyleyen Koculu, “Bu rakam Moscow City’de 1 milyar dolara ulaştı. Rakam çok hızlı biçimde yükseliyor” diye konuştu.

DEV GÖKDELENLER
Moskova’nın Mashattan’ı sayılan komplekste, Ant Yapı firması ise Mirax City ve Capital City projeleri kapsamında 3 dev gökdelenin inşaatını üstlendi. Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, 242 metre yüksekliğindeki 62 katlı Mirax City projesi ile Rusya ve Avrupa’nın şu anda mevcut olan en yüksek binasına imza attıklarını söyledi. Bu binanın inşaatını tamamladıklarını açıklayan Okay, projenin 84 katlı 354 metrelik ikinci kulesini ise Çinliler’in inşa edeceğini söyledi. Okay, Mirax City’nin ofis, konut, alışveriş merkezi, barlar, toplantı salonları, restoranlar, spor salonları, gezinti terasları gibi bölümlerden oluşacağını belirtti.

2008’DE BİTECEK
Komplekste Capital City adındaki projeye başladıklarını belirten Okay, şöyle devam etti: “286 metre yüksekliğindeki 75 katlı Moscow Tower ile 245 metre yüksekliğindeki 65 katlı St. Petersburg Tower binaları 2008 Aralık’ta tamamlanacak. Moscow Tower bittiğinde, Moscow City kompleksinin ve Avrupa’nın en yüksek ikinci residence gökdeleni olacak. Capital City’de iki gökdelen arasındaki 18 katlı bağlantı binasında restoran, spor ve alışveriş merkezleri yer alacak. 18 katlı güney kulesinde ise ofisler bulunacak.”

Rus Capital Grubu’nun Rusya’da gerçekleştireceği 20 projenin inşaatını üstleneceklerini belirten Okay, “Doha ve Dubai gibi pek çok yerden yüksek binalar yapma konusunda teklifler alıyoruz. Ancak biz Rusya’da büyümek istiyoruz” dedi.

Yeni trend otopark satmak
* Rusya’daki otopark sorunu en çok inşaat firmalarının işine yarıyor. Ant Yapı’nın inşa ettiği Shabalovskaya 10 adındaki projede 122 bin metrekarelik inşaat alanı, 25 bin metrekare otopark alanı var. Fakat, projede evler ortalama 5 bin dolardan, otopark ise 10 bin dolardan satılıyor.

ETİKETLER

0