Ressam Tiraje Dikmen’in sağlığı kaygılandırıyor

07 Mart 2012 Çarşamba - 14:25 | Son Güncelleme : 07 03 2012 - 14:25

Tedavi gören ressam Tiraje Dikmen’in sağlık durumu yeniden bozuldu...


Yaşamını sürdürdüğü Büyükada’da 28 Ocak 2012’de rahatsızlanarak Amerikan Hastanesi’nde tedaviye alınan ressam Tiraje Dikmen’in sağlık durumu yeniden bozuldu.
Tedavisinin ardından 24 Şubat’ta Bostancı-Kozyatağı’nda bulunan A-Dora Bakımevi’ne konulan Tiraje Dikmen’in sağlık durumunun ağırlaşması yakınlarını kaygılandırıyor.

Paris Ekolü…

1923 doğumlu Tiraje Dikmen Türk modern resim sanatının, ününü ülke sınırları ötesinde kazanmış temsilcilerindendir. Tiraje Dikmen, İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’dei bir yandan, “İstanbul’da Kadın İşçilerin Çalışma Koşulları” konulu doktora tezini hazırlarken, diğer yandan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Léopold Lévy ile resim çalışmaya başladı. 1949 yılında Fransız Hükümeti’nden aldığı burs ile Paris’e gitti. . İlk kişisel sergisini 1956 yılında, Ernst, Miro ve Arp’ın eserlerini düzenli olarak sergileyen Galerie Edouard Loeb’da açtı. 1964’te davet edildiği ve bugün Gerçeküstücülük tarihinin en önemli sergilerinden biri sayılan “Gerçeküstücülüğün Kökenleri, Tarihi ve İlişkileri” sergisinin kataloğunda kendisinden “genç imgesel resmin en güçlü figürlerinden biri” olarak söz edildi.

Daha sonraki yıllarda eserleri, Fransa ve Türkiye’nin çeşitli sanat merkezlerinde açılan kişisel ve karma sergilerde izlenen Tiraje Dikmen, Ali Artun’un deyişiyle “yapıtlarıyla Batı sanat ortamlarında gerçekten dikkati çekmiş ama bunu olabildiğince az söylemiş bir ressam, ortalarda pek görünmeyen, orada burada sık sık söyleşileri yayınlanmayan, sessiz ve derinlerde çalışan, durmadan çalışan, ’has’ bir sanatçı.

ETİKETLER

0