Pandemi nedir? Pandemi hastanesi ne demek? Türkiye’de hangi hastaneler pandemi hastanesi yapıldı?

26 Mart 2020 Perşembe - 9:56 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 10:13

Corona virüsün, DSÖ tarafından pandemi ilan edilmesinin ardından pandeminin ne demek olduğu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın belirli kriterleri sağladığı koşulda belirlediği hastaneleri “Pandemi hastanesi” olarak tanımlamasının ardından “Pandemi hastaneleri” de merak edilen bir konu haline geldi. Peki Pandemi nedir? Pandemi hastanesi ne demek? Türkiye’de hangi hastaneler pandemi hastanesi yapıldı? İşte detaylar…


Corona virüsün bütün dünyada hızla yayılmasından dolayı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) corona virüsü pandemi olarak ilan etti. Daha sonra Sağlık Bakanlığı, bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneleri, ‘pandemi hastaneleri’ olarak tanımladı. Bu gelişmeler sonrasında vatandaşlar, “Pandemi nedir?” , “Pandemi hastanesi ne demek?” sorularını araştırmaya başladı. Peki Pandemi nedir? Pandemi hastanesi ne demek? Türkiye’de hangi hastaneler pandemi hastanesi yapıldı? İşte konuyla ilgili merak edilenler…
 
 
PANDEMİ NEDİR?
 
Pandemi, dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Pandemi durumu virüslerde karşılaşılabilmektedir. Virüsün yayılması ve tutunması pandemik olarak yorumlanmaktadır. 2009 yılında domuz gribi, pandemik hastalık ilan edilmişti.
 
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tanımlamasına göre, bir hastalığın pandemi olabilmesi için kabaca üç kriter aranıyor:
 
Yeni bir virüs olması
 
İnsanlara kolayca geçebilmesi
 
İnsandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması
 
PANDEMİ HASTANESİ NE DEMEK?
 
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, 81 il Valiliği ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderilen yazıda, pandemi hastanelerinin tanımı ve şartları belirlendi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, 81 il Valiliği ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderilen yazıda, pandemi hastanelerinin tanımı ve şartları belirlendi.
 
Yazıya göre, bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler "pandemi hastanesi" olarak kabul edilecek. Pandemi süresince enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, iç hastalıkları veya göğüs hastalıkları uzmanı başka bir hastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilecek. Pandemi hastanesi, Kovid-19 tanısı almış (test pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapıldığı hastaneler olarak tanımlanacak.
 
HANGİ HASTANELER PANDEMİ HASTANESİ YAPILDI?
 
Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların corona tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur. Salgın hastalıklarla mücadele gerekli şartları sağlayan tüm devlet ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi olarak kabul ediliyor.