Gazetevatan.com » Yazarlar » Vartolu Avrupa’da

Vartolu Avrupa’da

18 Nisan 2018 Çarşamba


Son zamanlarda Çukur dizisindeki Vartolu karakteriyle herkesin konuştuğu isim Erkan Kolçak Köstendil. Aslında çok uzun zamandır sektörde ama önce Ulan İstanbul, ardından da Çukur’la en popüler dönemini yaşıyor. Şu sıralarda çok doğru bir hamle yapıyor. Erkan Kolçak Köstendil’in yazıp yönettiği, tek kişilik oyunu 12 Numaralı Adam önce Avrupa turnesine çıkıyor. Avrupa’da Çukur inanılmaz izleniyor. Hangi ülkeye gitsem Vartolu hakkında onlarca soruya maruz kalıyorum. O nedenle oyunun Avrupa’yla başlaması stratejik olarak çok doğru. Oyun; finale giden bir maçı ve bir yedek kalecinin son şansını anlatıyor. Çizgilerin dışına çıkmak, yalnız kalmak, aile olmak, risk almak ve hayata tutunmak üzerine kurulu tek kişilik oyun 28 Nisan’da Amsterdam Podium Mozaiek salonunda olacak. Şimdiden biletler tükenmiş ve ek bir gösteri koymak zorunda kalmışlar. 12 Mayıs’ta Zürich If Performance Hall’da, 13 Mayıs’ta Mannheim Capitolde ve 10 Haziran’da Berlin Tiyatrom salonunda sahnelenecek oyun gurbetçiler tarafından merakla bekleniyor. Erkan bu gösteriyle önce Avrupa’nın tozunu attırır, sezonda da Türkiye’de karşımıza çıkar. Yolu açık olsun!

Kocaman Ailem geliyor 

Mia Yapım yeni bir diziye başlıyor. Yapımcılığını Banu Akdeniz’in üstlendiği, Levent Ülgen, Emre Karayel, Aksel Bonfil, Çağla Demir, Buse Arslan Akdeniz, Zeynep Gülmez, Berkay Tulumbacı, Özlem Türkad, Necmi Yapıcı, Cihan Kurtaran, Zuhal Yalçın, Gülçin Hatıhan, Erman Okay, ve Çiğdem Aygün’ün rol aldığı Kocaman Ailem atv’nin ilk yaz dizisi... Dizinin konusuna gelince; pastırma ve sucuk fabrikası sahibi Hulusi (Levent Ülgen), geçirdiği kaza sonucu ölümün soğuk nefesini ensesinde hisseder ve bunların başına neden geldiğine dair bir vicdan muhasebesine girişir. Geçmişte kalplerini kırdığından ahlarını aldığını düşündüğü üç kadını bulması için oğlu gibi sevdiği Demir’i (Aksel Bonfil) görevlendirir. Hulusi’nin sadece helalleşmek için yeniden bir araya geldiği üç kadından üç çocuğu olduğunu öğrenmesiyle her şey değişir. Kocaman Ailem bana Kocamın Ailesi’ni hatırlattı. Umarım ömrü de Kocamın Ailesi kadar uzun olur. 

İki dizi yükselişe geçer

Bir projenin mayası sağlamsa ve kanal arkasında duruyorsa yükselmeme şansı yok. Bunun en yakın örneğini pazartesi akşamı Fox TV’de ekrana gelen Yasak Elma dizisinde ve Kanal D’de yayınlanan İnsanlık Suçu’nda gördük. Her iki projede çok sağlam çatışmalara sahip, oyuncu kadrosunda boş yok ve iyi tasarlanmış. Her ne kadar birbirilerinden farklı işler olsalar da yükseliş öyküleri benziyor. Yayınlandığı kanallar da bu projelerin arkasında duruyor. Bayrama kadar rakipleriyle savaşacaklardır. Ancak yazın devam etmeleri iki dizinin de lehine olacaktır.