Gazetevatan.com » Yazarlar » Komplo teorisi sevenler Designated Survivor’ı izlemeli

Komplo teorisi sevenler Designated Survivor’ı izlemeli

08 Ocak 2017 Pazar


Netflix ülkeye resmi giriş yaptı yapalı Türk dizilerinin pabucu dama atıldı benim çevremde... Eskiden bir araya geldiğimizde arkadaşlarım beni Türk dizileri sorgusuna çekerdi, şimdi “Netflix’in hangi dizisini izleyeyim?” diye sıkıştırıyorlar. O nedenle iş başa düştü ve oturup son zamanlarda ses getiren dizileri izlemeye başladım. Onlardan biri o kadar içine aldı ki beni, size tavsiye etmeden geçmeyeceğim. Malum komplo teorilerinin havada uçuştuğu bir dönemden geçiyoruz. İşte bu dizide şu anda içinde bulunduğumuz durumdaki o komplo teorilerinden birini fazlasıyla anlatıyor. Dizinin adı: Designated Survivor. Başrolünde 24 dizisinden tanıdığımız Kiefer Sutherland var. Dizinin yaratıcısı David Guggenheim. Dizide ayrıca Natascha McElhone, Adan Canto, İtalia Ricci, LaMonica Garrett, Kal Penn, Maggi Q rol alıyor. 
 
 
Bir anda ABD Başkanı oluyor
 
Konusuna gelince; ABD Başkanı’nın ulusa sesleniş konuşması sırasında meclise bir terör saldırısı düzenlenir ve kongre üyelerinin hepsi ölür. Görevden alınacak olan imar ve iskan bakanı Tom Kirkman ise aynı dakikalarda atanmış başkan olduğunu bilmeden ulusa seslenişi izlemektedir. Bu terör saldırısıyla gece yarısı kendisini Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak bulur. Aklı, değerleri ve vicdanı arasında kalan Tom, kendisini terör saldırılarının ortasında, komplo teorilerinin içinde bulur. Bir yanda ülkeyi rahatlatmalı ve onlara bir düşman vermelidir. Bürokratlar ve ordu için düşman bellidir; Müslümanlar. Ancak Tom aklı ve vicdanıyla sistemi reddetmeye çalışır. İtibarı, ailesi ve kongre üyelerine karşı ayakta kalmaya çalışır. Designated Survivor’ın şu ana kadar 10 bölümü yayınlandı. Yeni sezonu mart ayında gelecek. Politik drama sevenler 42 dakikalık diziyi mutlaka izlemenizi öneririm.
 
Masum dijital yolu açacak
 
 
İnternet platformundan dizi izlemenin başka bir keyfi var. Hem kısa, hem de reklamsız izliyorsunuz. Üstelik sansür yok. Şimdi Türkiye’de iki girişimin yapacağı dizileri bekliyoruz. İlki Blu TV. Doğan Grubu’na ait olan platformun bu ay başlayacak olan dizisinin adı Masum. Berkun Oya’nın Bayrak adlı tiyatro oyunundan uyarlanan dizide; Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Tülün Özen ve Bartu Küçükçağlayan rol alıyor. Yönetmenliğini ise Seren Yüce üstleniyor. 60 dakikalık dizi 8 bölümden oluşuyor. Polisiye drama türündeki dizinin konusuna gelince; emekli komiser Cevdet ve karısının emeklilik günleri şehirden uzaktaki küçük çiftlik evlerinde huzur içinde geçirmektedirler. Ta ki küçük oğulları bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelene kadar… Heyecanla dizinin başlamasını bekliyorum. Türkiye’nin ilk internet dizisi bize ileride nasıl bir yol alınacağını da göstermiş olacak.
 
FiÇİPi’yle geliyorlar
 
 
Doğuş Grubu ise PuHu TV’yle internet televizyonculuğuna katılıyor. Azra Kohen’in çok satanlar listesinin zirvesinden uzun süre inmeyen Fi, Çİ, Pi romanları internete uyarlanıyor. Ay Yapım’ın yapımcılığını, Mert Baykal’ın yönetmenliğini üstlendiği FiÇİPi’de Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür, Ozan Güven ve Berrak Tüzünataç rol alıyor. Eser, kadro, yönetmen ve yapım şirketi oldukça iddialı. Çekimleri yeni başladı. 60 dakikalık dizi 13 bölüm yayınlanacak. Fi, Çi, Pi’yi okumuş biri olarak heyecanla bekliyorum diziyi... Önümüzdeki aylarda PuHu Tv’de yayınlanacak. İnternet televizyonculuğu dünyada almış başını gidiyor. Umarım Masum ve FiÇiPi açtıkları bu yolda başarıya ulaşırlar. Çünkü 60 dakika kaliteli dizi izlemek hepimizin hakkı!