Oxford yılın kelimesini (2019) açıkladı! Yılın kelimesi ne?

03 Aralık 2019 Salı - 14:03 | Son Güncelleme : 03 12 2019 - 14:03

"Dictionary.com" 2019'un kelimesini seçti: "varoluşsal" Belli bir zamanda 10 binlerce insanın merak ederek araştırdığı kelimeleri yılın kelimesi olarak seçen "Dictionary.com" 2019'un kelimesi olarak "varoluşsal" anlamına gelen "existential"ı seçti.


"Dictionary.com"dan yapılan açıklamada, "varoluşsal" kelimesinin uzun  süre devam eden krizler, insan ve doğaya yönelik ciddi tehditler, önemli siyasi  ve sosyal olaylar nedeniyle sözlükte daha fazla arandığı belirtildi.

Joe Biden'in, ABD Başkanı Donald Trump' için  "varoluşsal tehdit’’ demişti

Eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in, ABD Başkanı Donald Trump'ı  "varoluşsal tehdit" (existential threat) olarak nitelendirmesinin kelimenin  kullanımını artırdığına işaret edilen açıklamada, Hong Kong protestoları, Notre  Dame yangını, Dorian kasırgası ve ABD ile Çin arasındaki krizlerin de kelimenin  aranma ve kullanım oranını fazlalaştırdığı aktarıldı.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde cuma namazı esnasında 2 camiye  gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu 51 kişinin yaşamını yitirmesinin de  kelimesinin sözlükte aranmasını yükselttiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dictionary.com'un üst düzey  yöneticisi Jennifer Steeves-Kiss, yıl boyunca sözlükte yapılan aramalarda  "varoluşsal" kelimesini görmeye başladıklarını belirterek, "Bu kelime, verilerimizde gördüğümüz tutarlı bir konuydu." ifadesini kullandı.

Sözlük yöneticilerinden John Kelly, kelimenin insanın hayatta kalma  mücadelesine değindiğine dikkati çekerek, 2020 ABD başkanlık seçiminin aday  adaylarından Vermont Senatörü Bernie Sanders ve İsveçli iklim aktivisti 16  yaşındaki Greta Thunberg'in iklim değişikliğini "varoluşsal" olarak  değerlendirmesinin kelimeyi öne çıkartan unsurlar arasında yer aldığını ifade  etti.

Tek kullanımlık kaşıktan el yapımı bir oyuncağa dönüşen Forky'nin  hikayesini konu edinen "Oyuncak Hikayesi 4" filminin de "varoluşsal" kelimesinin  kullanım ve arama sayısını artırdığını belirten Kelly, "Bu (film), bize  varoluşsal tehditleri varoluşsal seçimlere çevirme fırsatı veriyor."  değerlendirmesinde bulundu.

Sözlük, 2018'in kelimesi olarak "yanlış bilgi" anlamına gelen  "misinformation"u seçmişti.