Oto için 50 milyar TL kredi kullandık

18 Aralık 2017 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 18 12 2017 - 2:30

Otomotiv sektöründe yılın ilk 11 ayında otomotiv kredilerin miktarı 50 milyar TL’ye yaklaştı.


Otomotiv sektöründe yılın ilk 11 ayında otomotiv kredilerin miktarı 50 milyar TL’ye yaklaştı. Yalnızca finansman şirketlerinin kullandırdıkları krediler, taşıt kredisi içinde yüzde 52.7’e ulaşırken, yüzde 47.3’lük tutar da bankalar tarafından otomobil sahibi olmak isteyenlere sunuldu.
ALJ Finans Genel Müdürü Nilüfer Günhan, 100 bin TL’ye çıkan kredi düzenlemesinin ile kullandırılan araç kredisi tutarlarının yükseleceğini belirterek, “Bireysel krediler stoku içerisinde yüzde 39 olan taşıt kredilerinin payı artacak. Peşinat tutarının azalması ve daha fazla tutarda kredi kullanılabilecek olması, otomobil satın alma hayali kuran tüketiciler tarafından satın alım davranışını da pozitif etkileyecek” dedi.
Günhan, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz 3 yılda döviz kurlarında ve enflasyonda yaşanan artış sebebiyle, 50 bin TL tutarındaki barem oldukça düşük kalmıştı. Yeni düzenleme, tüketicilerin otomobil sahibi olmalarında olumlu etki yaratacak. Tüketicilerin daha az peşinat ile otomobil sahibi olmalarına olanak sunacak. Örneğin 100 bin TL değerindeki bir araç için en az 40 bin TL peşinat veriliyor ve en fazla 
60 bin TL taşıt kredisi kullanılabiliyordu. Yeni düzenleme ile 70 bin TL’ye kadar taşıt kredisi kullandırabilecek.” 

ETİKETLER

Otomotiv kredi