Okulda cep telefonu kullanan öğrencinin velisine para cezası!

AA |  10 Şubat 2019 Pazar - 16:21 | Son Güncelleme : 10 02 2019 - 16:21

Konya'nın Kulu İlçe Kaymakamı Ali Edip Budan'ın talimatıyla, ilçedeki okullarda cep telefonu kullanan öğrencilerin velilerine, Kabahatler Kanunu'na göre 320 lira para cezası uygulanacak.


Kulu Kaymakamı Ali Edip Budan, 31 Ocak'ta tüm okullara iletilmek üzere  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yazı gönderdi.
 
Öğrencilerin okullarda cep telefonu kullanmasının yasak olduğu  anımsatılan yazıda, okullarda cep telefonu kullandığı tespit edilen öğrencilerin  velisine, Kabahatler Kanunu'na para cezası uygulanacağı kaydedildi. Kabahatler  Kanunu'nun ilgili maddesinde para cezası 320 lira olarak belirtiliyor.
 
Kaymakam Ali Edip Budan, gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitimin,  öncelik sıralamasında kendileri için ilk sıralarda yer aldığını söyledi.
 
Güvenli eğitim ve öğretim yapılacağı bir ortamı sağlamanın  Kaymakamlığın görevleri arasında yer aldığını ifade eden Budan, "Huzur ortamını  sağlamak için bazı tedbirler almamız gerekiyordu. Hiçbir vatandaşlarımızın okul  önlerinde gereksiz bekleme yapılmaması noktasında bir genel emir yayınlamıştık.  İkinci yayınlamış olduğumuz emir ise gençlerin sprey boyalarla duvarlara yazdığı  yazılar hakkında olmuştu." diye konuştu.
 
"İstenmeyen görüntü ve davranışların paylaşıldığını gördük"
 
Budan, son aldıkları kararın da ilçedeki okullarda cep telefonu  kullanımıyla ilgili olduğunu aktararak,  şunları kaydetti:
 
"Bilişim araçlarının yanlış, bilinçsiz ve gereksiz kullanımının  faydadan çok zarar sağladığı, gençleri olumsuz etkilediği kanaatine vardık. Milli  Eğitim Bakanlığımızın yayınladığı 2018 genelgesinde zaten cep telefonu yasaktı.  Bu yasağın uygulanamadığı manzarasıyla karşı karşıya kaldık. Sosyal medyada, bazı  zaman haberlere konu olacak şekilde ahlak dışı, istenmeyen, tasvip edilmeyen  görüntü ve davranışların paylaşıldığını gördük. Bunun üzerine okula cep telefonu  getiren öğrencilerin velisine Kabahatler Kanunu'na göre para cezası verilmesi  gerektiği kanaatine vardık. Gerek velilerimiz gerekse öğretmen ve  idarecilerimizden olumlu tepkiler aldık. Belki hoşlanmayan öğrencilerimiz  olmuştur ama kendi iyilikleri için bu kararın alınması gerekiyordu."
 
"İdari para cezasında velimizi muhatap alıyoruz"
 
Artık sınıf içerisinde öğretmen otoritesinin, okulda idareci  otoritesinin olduğu, önceliğin eğitim olduğu bir ortamı sağlamayı umut  ettiklerini dile getiren Budan, "İdari para cezasında velimizi muhatap alıyoruz  çünkü öğrenciye bu anlamda ceza yaptırımı uygulamak istemiyoruz ama öğrencinin  eline de velisinin telefon verip göndermesini doğru bulmuyoruz. Veli, öğrencisine  öğretmen veya okul idaresi aracılığıyla ulaşabilir. Öncelik eğitim ve öğretim,  çocuklarımızın, ülkemizin daha iyi bir geleceğe sahip olmasıdır." ifadelerini  kullandı.
 
Kaymakam Budan, veliler tarafından olumlu karşılanan cep telefonu  yasağında şu ana kadar cezai işlem gerektirecek bir harekette bulunulmadığını  sözlerine ekledi.