Oktay, Mali Cumhurbaşkanı Keita ile görüştü

AA |  01 Eylül 2018 Cumartesi - 15:34 | Son Güncelleme : 01 09 2018 - 15:35

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ile görüştü.


Oktay, yakıt ikmali dolayısıyla uçağı Esenboğa Havalimanı'na iniş  yapan Keita ile Şeref Salonu'nda bir araya geldi.
 
Kısa süreli de olsa Türkiye'de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti  ifade eden Keita, Oktay'a gösterdiği yakın ilgi için teşekkür etti.
 
Türkiye'nin bölgede güçlü bir ülke olduğunu anlatan Keita, Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı takdirle  izlediklerini bildirdi.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Keita'yı Türkiye'de  ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Oktay, Keita'ya Kırgızistan  ziyareti dolayısıyla yurt dışında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selamlarını  iletti.
 
Ağustosta yapılan seçimlerde yeniden cumhurbaşkanı seçilen Keita'yı  tebrik eden Oktay, "Mali ile ilişkilerimiz Cumhurbaşkanımızın mart ayında Mali'ye  gerçekleştirdiği ziyaretle daha da güçlendi. İki ülke arasındaki proje bazlı iş  birliğinin geliştirilmesiyle siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz güven ilişkisi  içinde devam edecek." diye konuştu.
 
Oktay, FETÖ ile mücadelesi nedeniyle Keita’ya teşekkür etti. Keita da  FETÖ'ye ait eğitim kurumlarıyla ilgili gerekli işlemleri yaptıklarını, FETÖ ile  mücadelede Türkiye'nin yanında olduklarını belirtti.
 
Fuat Oktay, son dönemde Türkiye'ye gerçekleştirilen ekonomi temelli  saldırıları dost ülkelerin desteğiyle engellediklerini ve Türkiye'nin güçlü bir  ülke olduğunu gösterdiklerini vurguladı.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Keita'ya, doğduğu şehirdeki caminin  TİKA tarafından yapılan restorasyonunun  tamamlanacağının müjdesini verdi. Oktay,  Cumhurbaşkanı Keita'yı Türkiye'ye davet etti. Keita da yakın zamanda Türkiye'ye  ziyaret gerçekleştireceğini kaydetti.
 
Görüşmede, Ankara Valisi Ercan Topaca ve Mali'nin Ankara Büyükelçisi  İbrahim Soumare de yer aldı.

ETİKETLER