Oflu İsmail 'sırları'yla Türkiye'ye döndü

Hayati KILIÇ-Gönül KARAKUŞ |  13 Mayıs 2006 Cumartesi - 20:48 | Son Güncelleme : 13 05 2006 - 20:48

İtalya'da uzun süredir tutuklu bulunan ve kamuoyunda "Oflu İsmail" olarak tanınan İsmail Hacı Süleymanoğlu, Türkiye'ye iade edildi. Süleymanoğlu, Bayrampaşa Cezaevi'ne konuldu


Türkiye'nin ünlü kabadayılarından biri olan Hacı Süleymanoğlu, nam-ı diğer "Oflu İsmail" in 17 yıl sonra Türkiye'ye dönüşünün hikayesi şöyle...

* Ünlü kabadayı Dündar Kılıç'ın da eniştesi olan Oflu İsmail, 1977'de Hollanda'da Helena isimli gemide yakalanan 3.7 ton esrarın sahibi olduğu iddiasıyla adını duyurdu. 1980 öncesinde, MHP'ye yaptığı para yardımlarıyla tanındı.

* Oflu İsmail, 1979'da Semiramis Gazinosu'na gitti ve otomatik silahı masaya koydu. Esengül'ün söylediği şarkıyı yarıda keserek "Benim için, 'Taht Kurmuşsun Kalbime' şarkısını söyle" diye bağırdı. Olaya müdahale eden gazino sahibi Akbulut Karaoğlu ve şef garson tabancasından çıkan kurşunlarla öldürüldü.

* Bu olayın ardından yurtdışına kaçtı. Sahte kimlikle, Bulgaristan, Macaristan, Hollanda, İsviçre ve İngiltere'de dolaşmaya başladı; 1980 döneminde vatandaşlıktan çıkarıldı.

* 1985'te Londra'daki evine yapılan baskında, Ali Osman Gürekal adına çıkarılmış sahte kimlik ve bir tabancayla yakalandı, ingiltere, gerçek kimliğini öğrenebilmek için durumu Türkiye'ye bildirdi ve parmak izini de faksladı. Ancak Ankara'nın gönderdiği parmak izi Oflu İsmail'in parmak iziyle uyuşmadı. Bu hata üzrerine Oflu İsmail, serbest kaldı. Aynı gün Ankara, yaptığı yanlışlığı anlayıp ikinci parmak izini Londra'ya geçti, böylece salıverilen kişinin gerçekten Interpol tarafından Kırmızı Bülten'le aranan Oflu ismail olduğu ortaya çıktı. Oflu İsmail çoktan Hollanda'ya kaçmıştı bile...

24 yıla mahkum oldu
* Oflu, 1987'de bir ihbar üzerine, Hollanda'nın Rotterdam Kenti'nde kendisini ziyarete gelen Hasan Heybetli ile bir evde yakalandı. "Babalar Operasyonu" olarak anılan bu baskının ardından Oflu İsmail ve Hasan Heybetli tutuklandı. Oflu, İtalya'da işlediği uyuşturucu kaçakçılığı suçu nedeniyle, bu ülkeye gönderildi.

* Celal Erdoğan'a uyuşturucu satmak, uyuşturucu kaçakçısı İbrahim Çalışkan'ın ölüm emrini vermek, Bulgaristan bağlantılı uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ile suçlandı. 1989'da 24 yıl hapse mahkum oldu.

* Oflu İsmail'in 1979'da işlediği cinayetlerle ilgili kesin karar ise Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde 1999'da verildi. Bu kararla Oflu İsmail, 36 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. İnfaz Yasası uyarınca 14 yıl 4 ay cezaevinde yatması gereken Oflu İsmail, dün Türkiye'ye iade edildi. İstanbul Adliyesi'ne çıkartılarak tutuklanıp Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderilen ismail Hacı Süleymanoğlu'nun cezası, pazartesi günü hesaplanacak. Yurtdışında yattığı süreyle, Türkiye'deki cezası içtima edilecek.

Basına yüklendi
Adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Oflu İsmail, "Beni gazeteciler bu hale getirdi" dedi. Avukatı Ali Rıza Dizdar, "Hakkında kesinleşmiş cezası var. Hafta içinde bu ceza hesaplanacak, ne kadar yatıp yatmayacağı belli olacak. Bu sürede Bayrampaşa Cezaevi'nde kalacak" dedi.

ETİKETLER

0