O görüntülerle ilgili ABD Konsolosluğu'nun Türk çalışanlarına gözaltı

DHA |  20 Kasım 2019 Çarşamba - 12:51 | Son Güncelleme : 20 11 2019 - 14:02

Adana'da Cadılar Bayramı kutlamasında İslami değerlerle dalga geçilen görüntülerin sosyal medyada yayınlanınca tepki çeken ABD Adana Konsolosluğu'nun Türk çalışanları C.G. ile C.Y., gözaltına alındı. 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan hakkında soruşturma başlatılan 2 şüpheli, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.


 
ABD Adana Konsolosluğu'nda çalışan Türk personel C.G. ile C.Y.'nin üzerinde Kabe'nin fotoğrafı ve zemzem suyu şişesini tutarak İslami değerlerle dalga geçtiği görüntüler, sosyal medyada yayınlanınca büyük tepki çekti. 31 Ekim Cadılar Bayramı'nda çekilen görüntülerde kadın personel C.G., "Arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz. İzlediğiniz üzere sabahtan beri günahlara bulanmış vaziyetteyiz yalnız sanmayın ki günahlarınızdan kurtulacağınız bir yol yok. Bu içecek Mekke'den geliyor. Bunu içtikten sonra tüm günahlarınızdan arınıyorsunuz arkadaşlar. Bunu için, arının, sonra hayatınıza bakın" diyerek zemzem suyu şişesini gösteriyor.
 
Görüntünün devamında, elinde içki şişesi bulunan sakallı, takkeli ve Arapların geleneksel olarak giydiği kıyafetler bulunan C.Y. ise "Bunu da için" diyerek kadehi gösteriyor ve içkiyi içiyor. Kadın personel de takkeli kişinin yemek tabağını ve elindeki içki şişesini göstererek, "Domuz eti görüyorum ben orada, hapur hupur yiyor. Hacım ne yapıyorsun? Elindeki alkol değil mi?" diyerek dalga geçtiği görülüyor.
 
Yayınlanan görüntülerin büyük tepki çekmesi üzerine 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan hakkında soruşturma başlatılan C.G. ile C.Y. gözaltına alındı.
 
Adana Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen 2 Türk personel iddialarla ilgili sorguya alındı. İki şüpheli ifadelerinin ardından serbest kaldı.
 
SAVCILIK AÇIKLAMA YAPI
 
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD Adana Konsolosluğu  çalışanı 2 kişi hakkında "dini değerleri alenen aşağıladıkları" gerekçesiyle  soruşturma başlatıldığını bildirdi. Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, dün sosyal medyadaki  görüntüler ve "İslam'a hakaret" konulu haberlerin Cumhuriyet Başsavcılığı  tarafından ihbar kabul edilerek, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri  alenen aşağılama" suçundan resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, "Soruşturma kapsamında, suça konu video kaydında  görüntüleri bulunan şüphelilerin ABD Adana Konsolosluğunda görev yapan C.Y. (38)  ve Ç.G. (30) isimli şahıslar olduğu tespit edilmiş olup, şüpheliler ifadeleri  alındıktan sonra işlemleri bitiminde  Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile  serbest bırakılmıştır." ifadesi kullanıldı.