Nişantaşı kampüsüne 6 talip çıktı

MELTEM KARA |  16 Mart 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 16 03 2018 - 2:30

Nişantaşı’ndaki Marmara Üniversitesi arazisine 6 firma talip oldu. Emlak Konut’un düzenlediği ihalenin kazananı ve fiyat açık artırma sonrasında belli olacak. Arsanın imar planında üniversite alanı yerine ticaret, konut ve park alanı işlenmişti.


İstanbul’un en değerli semtlerinden Nişantaşı Teşvikiye’de yer alan Marmara Üniversitesi kampüsünün satışı için ilk adım atıldı. Emlak Konut GYO, satış için açtığı ihalenin ilk oturumunu dün düzenlerken, ihaleye 6 firma katıldı. 
 
Şehrin merkezindeki yaklaşık 25 bin metrekarelik değerli arsaya Caba İnşaat, Doruk GYG Şehircilik, Taşyapı, Astaş, Dap Yapı’nın sahibi olduğu Eltes-İstlife ve Özak GYO-İnt-Er Yapı iş ortaklığı talip oldu. İhalenin önümüzdeki günlerde yapılacak ikinci oturumunda açık artırma ile nihai fiyat ve kazanan belli olacak. Emlak Konut GYO’nun ihale ilanına göre, yaklaşık 
25 dönüm büyüklüğe sahip arazide, ticaret ve konut alanları ile park alanları yer alacak. 20 dönümlük arsanın yaklaşık 11 dönümü ticaret+konut alanı, 1 dönümü yalnızca ticaret alanı ve yaklaşık 7 dönümü de park alanı olarak ayrılacak. 
 
Marmara Üniversitesi’nin İletişim ve Diş Hekimliği fakültelerinin bulunduğu Nişantaşı Kampüsü’nün arazisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 19 Şubat’ta yeni bir plan hazırlayıp askıya çıkardı. Askıdaki plana göre, arazideki üniversite alanı fonksiyonu kaldırılarak ticaret+konut ve park fonksiyonları getirildi. Bitişiğinde Ihlamur Kasrı Doğal ve Tarihi Sit Alanı bulunması dolayısıyla yeşil alan düzenlemesi yapıldı. Konut ve ticaret alanında yükseklik 10 kat, ticaret alanındaki yükseklik sınırı da 5 kat olarak belirlendi. Emsale esas inşaat alanı da 26 bin 887 metrekare olarak hesaplandı. 
 
455 milyon liraya aldı
 
TOKİ ile Marmara Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Nisan 2016’da Halkalı, Nişantaşı ve Bahçelievler Yerleşkeleri TOKİ’ye devredilmişti. TOKİ de bunun karşılığında Maltepe’deki 2.5 milyon metrekare büyüklüğündeki Kenan Evren Kışlası arazisini üniversiteye vermişti.
3 kampüsü alan TOKİ, Halkalı ve Nişantaşı arazilerini Haziran 2016’da Emlak Konut GYO’ya satmıştı. Emlak Konut, Nişantaşı’ndaki 24 bin 468 metrekare olan arsaları 455 milyon lira bedel üzerinden satın aldığını duyurmuştu. Üniversitede eğitim bu döneminin sonuna kadar devam edecek.

ETİKETLER