Ne zaman emekli olabilirim?

07 Eylül 2016 Çarşamba - 16:40 | Son Güncelleme : 07 09 2016 - 16:41

Ne zaman emekli olurum sorusu her dönem önemli bir gündem maddesi haline gelmiştir. İş hayatında olan insanlar çalışma hayatlarının başlangıcından itibaren emeklilik ile ilgili olarak planlamalar yapmaya başlarlar. Gençlik dönemlerinde verilen emekler, ileri ki yaşlarda daha rahat bir hayata sahip olmayı beraberinde getirmektedir. Vatandaşların sık sık merak ettiği ''ne zaman emekli olurum'' sorusu önemli bir gündem maddesidir. Ne zaman emekli olurum sorgulama ekranı ve merak edilen soruların cevaplarını ve detayları bu haberimizde sizler için derledik.


Ne zaman emekli olurum sorusu her dönem önemli bir gündem maddesi olmuştur. Vatandaşların emeklilik konusunda sık sık merak ettiği soruların cevapları ve detaylar bu haberimizde...
İş hayatına başladığı andan itibaren insanlar emeklerinin karşılığı olarak emeklilik günlerinin gelmesini heyecan ile beklemeye başlarlar. Çünkü gençlikte verilen tüm emekler, yapılan tüm gayretler ve harcanan tüm çabalar ileriki yaşlarda çok daha rahat bir hayata sahip olmak içindir. Maaşlı bir işte çalışan herkes maaşı üzerinden yatan primleri sayesinde yaşlılık dönemindeki emekliliği için yatırım yapmaktadır bir anlamda. O yüzden de günümüzde herkes sigortalı olarak bir işte çalışmaktadır. Bu şekilde çalışma imkanı olmayan bir yaşa geldiğinde vatandaşlar emeklerinin karşılığı olan emekli maaşlarını alarak rahat bir hayat sürmektedirler. Hatta önemli sosyal imkanlardan olan emeklilik sayesinde ertelenmiş tüm planlar keyifli bir şekilde hayata geçebilmektedir.
 
 
Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.
 
Maaşlı bir işte çalışmaya başlarken çalışacağı kurum tarafından istenen gerekli belgelerin temin edilmesi ile süreç sonunda SSK üzerinden güvence altına alınmış hale gelirler. O işyerinde çalıştığı sürece kişiye emekliliği ve diğer sosyal hakları için primler yatırılır. Benzer şekilde kendi işyerinin sahibi olan kişiler de hem emeklilik hakları hem de sağlık hakları gibi şeyler için kendi adlarına prim yatırmakladırlar.
 
Bu sistemde de Bağ-kur üzerinden güvence altına alınmış olurlar. Yıllarca çalıştıktan sonra artık emeklilik zamanı yaklaşmaya başladığında kişilerin aklında hep ne zaman emekli olurum sorusu oluşur. Önceleri bu ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını bulmak için konu ile ilgilenen uzmanlara danışılmaktadır. Ancak devletin online olarak sağladığı ne zaman emekli olurum hizmeti sayesinde artık emeklilik döneminin ne zaman olacağını öğrenmek çok daha kolay bir hale gelmiştir.
 
Ne zaman emekli olurum sorusu için aklında soru işaretleri bulunan ve bir türlü sağlıklı bilgi alacak kişi bulamayan vatandaşlar e-devlet hizmetleri arasında ne zaman emekli olurum konusunda cevabı rahatça alabilmektedirler. Ancak bunun için ve diğer başka pek çok online hizmetten faydalanabilmek için vatandaşların bir e-devlet şifresi sahibi olmaları gerekmektedir. Bunun için de bir PTT şubesine başvurarak talepte bulunulabilir. 2 TL’lik ücretin ödenmesinin ardından şifre sahibi olmak mümkündür. Şayet eğer kişi daha önce bir e-devlet şifresi almış ise bu işlemi tekrar etmesine gerek yoktur. Daha sonrasında e-devlet sistemine şifre ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapılmalıdır.
 
Devamında online sistemde bulunan ne zaman emekli olurum hizmetinin yer aldığı bölüme tıklamak gerekmektedir. Burada kişinin emekli olacağı tarihe dair bilgiler bir döküm halinde karşısına çıkacaktır. Ne zaman emekli olurum hizmeti ile merak ettiğiniz tüm SSK prim ve borçlara ulaşabilirsiniz.