Murat Koçyiğit'e 141 kez ağırlaştırılmış müebbet!

AA |  18 Kasım 2019 Pazartesi - 14:44 | Son Güncelleme : 18 11 2019 - 14:44

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde işgal ettikleri askeri birliklerde ele geçirdikleri savaş uçaklarını, tankları, zırhlı araçları ve savaş helikopterlerini kullanarak milli iradeyi gasbetmeye çalışan darbecilere, bağımsız mahkemelerce yapılan yargılama sonunda hak ettikleri cezalar verildi. Jandarma Genel Komutanlığında darbeye katılacak personeli belirleyen eski albay Murat Koçyiğit, 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan isimler arasında yer aldı.


Koçyiğit, olay tarihinde  jandarma istihbarat okul komutanıydı. Koçyiğit, darbe planlaması kapsamında  firari Adil Öksüz öncülüğünde 6-7-8-9 Temmuz 2016'da Ankara Konutkent'teki  villada düzenlenen toplantılara katıldı, Jandarma Genel Komutanlığıyla ilgili  darbe görevlendirmeleri, onun verdiği bilgilerle yapıldı. Kendisi ise darbe  girişiminin komuta merkezi Akıncı Üssü'nde görevlendirildi.
 
Koçyiğit, 15 Temmuz'da üsse giderek, Ahmet Özçetin'in misafiri  olduğunu ve "sosyal etkinlik" için geldiğini söyleyerek nizamiyeden girdi.
 
Gece boyunca Jandarma Genel Komutanlığındaki FETÖ'cü darbecilerle  irtibatta olan Koçyiğit, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından alınan  ilk ifadesinde "Akıncı Üssü'ne arkadaşım Ahmet Özçetin'i ziyaret amaçlı gittim."  dedi.
 
Koçyiğit, savcılık sorgusunda ise üste bulunmasıyla ilgili şunları  söyledi:
 
"O gece bilgi amaçlı jandarma okullar komutanını aradım. Bana Akıncı  Üssü'nde ne işimin olduğunu sorarak, kışlaya dönmemi söyledi. Ben de fırsat  bulunca geleceğimi söyledim ancak giriş çıkışlar kapalı olduğu için Akıncı  Üssü'nden çıkamadım. Daha sonra TRT'den yayını gördüm, saat 02.00 sıralarında da  nizamiyeye vatandaşlar gelmeye başladı. Bu durumda dışarı çıkmanın daha da  tehlikeli olacağını düşündüm ve orada bekledim. Ertesi sabah savcılar geldi ve  gözaltına alındım. Akıncı'ya arkadaş ziyareti için gittim, darbe olacağını bilsem  kesinlikle gitmezdim."
 
Koçyiğit'e, "Ziyaretine gitmek istediğiniz Ahmet Özçetin'i ne kadar  tanıyorsunuz? Arkadaşlığınız ve samimiyetiniz ne boyutta?" diye soruldu. Koçyiğit  de "Resmi olarak arkadaşız, ailecek görüşmüşlüğümüz yok. Yeni görevine istinaden  nezaket ziyaretine gittim." cevabını verdi. Koçyiğit'e, bu iddiası üzerine,  Özçetin'in üsse bir yıl önce atandığı hatırlatıldı ve ziyaret için neden 15  Temmuz'u seçtiği soruldu. Koçyiğit'in yanıtı, "Demek ki kendimi öyle  ayarlamışım." oldu.
 
Koçyiğit'in, ziyaretine gittiğini savunduğu eski kurmay albay Özçetin,  FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Akıncı U?ssu?'nden uc?ak ve pilotları  yo?nlendiren kişi olarak yargılanmıştı.
 
141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis
 
Koçyiğit, darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki  eylemlere ilişkin açılan ve "çatı davası" olarak bilinen davada Ankara 17. Ağır  Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.
 
Mahkemede Koçyiğit'e, Özçetin'i "ziyaret" öncesinde aramadığı ve üsse  ziyaret saatleri dışında geldiği hatırlatıldı. Koçyiğit ise "Göremeseydim de  Akıncı Üssü'nü gezerdim. İlk kez gidiyordum nasılsa." ifadelerini kullandı.
 
Koçyiğit, soru üzerine, yakalandığı sırada üzerinden çıkan bin 100  doların "kefen parası" olduğunu iddia etti. Darbe gecesi ABD ile şahsi  telefonundan iki kez telefon görüşmesi yaptığını da inkar etti. Koçyiğit'in  telefonunda "ByLock" da bulundu.
 
Yargılama sonunda Koçyiğit'in faaliyetleri cezasız bırakılmadı.  Mahkeme 20 Haziran 2019'daki davada Koçyiğit'i, eylemlerinin "terör örgütü  yöneticiliği" suçunu oluşturduğuna hükmederek, darbe faaliyetleri kapsamında  işlenen bütün suçlardan sorumlu tuttu.
 
Koçyiğit, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve  "Cumhurbaşkanına suikast" suçlarından birer, 139 kişiye yönelik "kasten öldürme"  suçundan da 139 kez olmak üzere toplam 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle  cezalandırıldı.