Gazetevatan.com » Yazarlar » İlk gün mesajları ve soruları

İlk gün mesajları ve soruları

02 Ekim 2018 Salı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 27’nci dönem, 2’nci yasama yılı açılışında yaptığı konuşma yakın geleceğin gündemine ilişkin çok sayıda mesaj içeriyordu.
 
Konuşmanın detayları VATAN’ın haber sayfalarında yer alıyor. Dolayısıyla bu satırlarda ilk güne dair başka mesajlar ve işaretleri bulacaksınız.
 
***
 
Cumhurbaşkanı’nı Meclis’e gelişinde iki başkanvekili karşıladı. AK Partili Mustafa Şentop ve MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan.
 
Ayrılışındaysa, Erdoğan’ı uğurlayanlar arasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de vardı.
Cumhurbaşkanı’nın genel kurulda yaptığı konuşmanın ardından TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Meclis’te grubu bulunan partilerin genel başkanları ve grup başkanlarını odasında çay kahve içmeye davet etti. 
 
İlk güne özel bu nezaket buluşmasına HDP davet edilmedi. CHP ise davete icabet etmedi. 
Böylece 35 dakikalık sohbette, AK Parti, MHP, BBP ve İYİ Parti’nin lider, grup başkanı ve kurmayları yer almış oldu.
 
***
 
HDP’nin dışlandığı, CHP’nin de içinde yer almamayı tercih ettiği bu fotoğraf, Ankara siyasetinin yakın dönemine dair bir fikir verir mi?
 
Özellikle de yerel seçimlere giderken… Tabii Meclis’in yasama faaliyetlerinde de.
 
Yaşanan gelişme; İYİ Parti’nin, duruma göre MHP ile yan yana gelebileceğinin bir işareti olarak görülebilir mi? Elbette aynı şekilde MHP’nin de İYİ Parti’yle…
 
 Bu durum CHP’nin, 24 Haziran’da ittifak yaptığı İYİ Parti’yle ilişkilerine nasıl yansır? AK Parti MHP cephesi, bu ilk gün fotoğrafı üzerinden CHP’yi HDP ile birlikte görür ve gösterir mi?
 
Böyle olursa, yalnızlığa itilen HDP’nin tavrı ne olur?
 
Siyasetin tartışma zemini bu noktaya kayarsa CHP ne tepki verir, partinin gündemi nasıl şekillenir? 
 
Meclis artık turkuaz
 
TBMM’nin yeni yasama yılı bu sene ‘resepsiyonsuz’ açıldı. Biliyorsunuz, geleneksel resepsiyonun, ‘tasarruf’ gerekçesiyle yapılmadığı açıklanmıştı.
 
Resepsiyondan tasarruf eden Meclis’teki halıların tümü değiştirilmişti. Eski kırmızı halıların yerini, turkuaz renkteki yeni halılar almıştı. Kulisler, koridorlar, merdivenler ve diğer bütün ortak alanlardaki halılar yenilenmişti.
 
Halıların değiştirildiğini görünce, yenilenme kararı muhtemelen tasarruf tedbirleri uygulamaya koyulmadan önce verilmiştir diye düşündüm.
 
Gazetecilere iki sürpriz
 
Parlamento kartı sahibi gazeteciler Meclis kampüsüne araçlarıyla girebilir, kulislerle binaların diğer bölümlerinde görev yapabilir ve Meclis Lokantası’nda yemek yiyebilirdi.
 
“-di” diyorum zira habercilerin Meclis’e araçla giriş ve Üyeler Lokantası’nı kullanma hakkına son verildiğini dün yaşayarak öğrendik.
 
Meclis Başkanlığı’nın onayıyla verilen parlamento araç giriş kartına rağmen, dış kapıda otomobilden inip yaya olarak güvenlik kontrolünden geçerek gittik meclis binasına. Ziyaretçilere uygulananla aynı prosedürden geçerek…
 
Meclis Başkanı Yıldırım, bu değişikliğin ‘artan güvenlik riski’ gerekçesiyle yapıldığını söyledi. Yıllardır gazetecilerin milletvekilleriyle yemek yerken sohbet ettiği Üyeler Lokantası da basına kapatılmış. Kapıdaki görevli, “Burası sadece vekiller ve misafirlerine hizmet verecek” dedi.
 
Haberciler artık, F Blok’taki resepsiyon salonunun alt katında yeni kurulan restoranda yemek yiyebiliyor. Meclis personeli ve koruma polisleri de bu yeni lokantaya yönlendiriliyor. Kulisler ve Meclis binasının diğer bölümleriyse şimdilik basına açık.
 
***
 
NOT: Meclis’e araçla giriş ve Meclis Lokantası’nı kullanmak, gazetecilerin keyfi ya da konforuyla ilgili konular değil. Her ikisi de habercilik faaliyetini kolaylaştıran, hatta yapılan işin gereği haklar olduğu için yazıyorum.