Mültecileri kurtaran Bayülken’i kaybettik

28 Nisan 2007 Cumartesi - 4:41 | Son Güncelleme : 28 04 2007 - 4:41

Eski Bakan ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri emekli Büyükelçi Ümit Haluk Bayülken vefat etti.


Almanya’da 1947 yılında 20 bin Türk kökenli mülteciyi kurtaran eski Bakan ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri emekli Büyükelçi Ümit Haluk Bayülken vefat etti. Haluk Bayülken’in vefatı nedeniyle oğlu Orhan Bayülken ve kızı Handan Bayülken’e bir telgraf gönderen Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer, “Bakanlık ve diğer üst düzey görevlerde devletimize önemli hizmetlerde bulunan Ümit Haluk Bayülken, seçkin ve örnek kişiliğiyle her zaman anılacaktır” dedi.

Yarın defnedilecek
86 yaşında hayatını kaybeden Bayülken için yarın saat 11.00’de Dışişleri Bakanlığı binası önünde tören düzenlenecek. Ardından Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Bayülken kimdir?
1921 yılında İstanbul’da doğan Bayülken, Haydarpaşa Lisesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1947 de Frankfurt Başkonsolosluğu’nda Muavin Konsolosluğu yaptı.

Bayülken, bu görevi sırasında Türkiye’den gelen bir Heyetle birlikte Milletlerarası Mülteciler Teşkilatı’nın (IRO) Almanya’daki kamplarda yaşayan Türk soyundan mültecileri belirlemesini ve bu mültecilerden 20 binini Türkiye’ye sevk edilmesini sağladı.

Bakanlık da yaptı
1964’te dışişleri genel sekreterliği, 1966’da Londra büyükelçiliği ve 1969’da Birleşmiş Milletler’deki Türk delegasyonu başkanlığına getirilen Bayülken, 1974-1977 arası CENTO Genel Sekreterliği, 1977’den sonra da Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği görevlerinde bulundu. 12 Eylül 1980’den sonra kurulan Bülent Ulusu hükümetinde Milli Savunma Bakanlığı yapan Bayülken, 1983 seçimlerinde Milliyetçi Demokrasi Partisi listesinden bağımsız Antalya milletvekili seçildi daha sonra partinin kendi feshetmesiyle mecliste bağımsız kaldı. Siyasi hayatı sona erdikten sonra ODTÜ’de ve bazı hukuk fakültelerinde dersler verdi.

ETİKETLER

0