Milli Saraylar ziyaretçi rekoru kırdı

AA |  03 Temmuz 2019 Çarşamba - 9:59 | Son Güncelleme : 03 07 2019 - 9:59

Milli Saraylar'ı bu yılın ilk 6 ayında ziyaret eden toplam turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 844 bin kişiye ulaştı.


Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı çatısı altında  bulunan tarihi saray, köşk ve kasırları ziyaret eden yerli ve yabancı turist  sayısında yeni bir rekor kırıldı.
Milli Saraylar'dan yapılan açıklamaya göre, 2019'un ilk 6 ayında  ziyaret eden toplam turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20  artışla 844 bin kişiye ulaştı. Yabancı ziyaretçi sayısı da yüzde 53 artışla 305 binden 469 bine çıkan  Milli Saraylar'da, Dolmabahçe Sarayı ziyaretçi sayısında 611 bin kişiyle listenin  başında yer aldı.
 
Anadolu Yakası'nın en çok ziyaretçi ağırlayan sarayı Beylerbeyi, 77  bin ziyaretçiyle ikinci olurken, Ihlamur Kasrı ise geçen sene olduğu gibi 47 bin  kişiyle sıralamada üçüncülüğü korudu. Ziyaretçi profilinde de bazı değişiklikler görülen Milli Saraylar'a  gelen Avrupalı turist sayısında İspanyollar, İtalyanlar ve Yunanlar ilk sıralarda  yer aldı. Geçen yıl Çin turizminde "Türkiye Yılı" ilan edilmesi nedeniyle Milli  Saraylar'a ilgisi fazla olan Çinli ziyaretçileri bu yıl yoğunluk bakımından, Uzak  Doğulu gruplardan Tayvanlılar, Vietnamlılar, Hong Konglular takip etti. Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, geçen yıl 1 milyon 430 bin yerli ve  yabancı turisti ağırlamıştı.
 

ETİKETLER