Meteoroloji ve AKOM'dan peş peşe son dakika uyarıları

29 Kasım 2018 Perşembe - 14:45 | Son Güncelleme : 29 11 2018 - 17:33

Meteoroloji ve AKOM'dan gelen son dakika uyarısına göre; İstanbul'da dün öğle saatlerinden itibaren etkili olan soğuk hava, fırtına ve kuvvetli yağışların yaşandığı kış havasının 1 Aralık Cumartesi gününe kadar devam etmesi bekleniyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden İstanbul için peş peşe kritik uyarılar geldi. 
 
AKOM'dan yapılan açıklamada "İstanbul'da dün öğle saatlerinden itibaren etkili olan soğuk hava, fırtına ve kuvvetli yağışların yaşandığı kış havasının 1 Aralık Cumartesi gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Fırtına şeklinde (45-75 km/s) esen tüzgar ile birlikte aralıklarla kuvvetli yağış geçişlerinin yaşanması beklen,rken hafta sonuna kadar hava sıcaklıklarını 7-10 derece aralığında mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor." ifadelerine yer verildi.
 
METEOROLOJİ'DEN ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI
 
Türkiye'nin birçok bölgesinde yarın sağanak beklenirken, Mersin çevreleri, Adana'nın batı kesimleri, Adıyaman ve Şırnak çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli yağış görüleceği bildirildi
 
Akdeniz kıyıları başta olmak üzere yurdun birçok bölgesinde yarın sağanak beklenirken, Mersin çevreleri, Adana'nın batı kesimleri, Adıyaman ve Şırnak çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli yağış uyarısında bulunuldu. 
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarın yurdun çeşitli bölgelerinde etkili olacak yağışların yağmur ve sağanak, Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Kütahya ve Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öngörülüyor.
 
Batı Karadeniz'in kıyı kesimleri, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Adapazarı çevrelerinde kuvvetli (21-50 kilogram/metrekare), Mersin çevreleri, Adana'nın batı kesimleri, Adıyaman ve Şırnak çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kilogram/metrekare) yağış olacağı tahmin ediliyor.
 
Rüzgarın ise Batı Karadeniz'in batısı, Marmara'nın batısı ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtınamsı rüzgar (40-60 kilometre/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.
 

METEOROLOJİ'DEN 5 İL İÇİN KUVVETLİ SAĞANAK UYARISI

Meteoroloji, 5 il için kuvvetli sağanak uyarısında  bulundu.

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı  Merkezinden yapılan açıklamada, son değerlendirmelere göre, Güneydoğu Anadolu  Bölgesi'nde beklenilen sağanağın bugün akşam saatlerinden itibaren 1 Aralık öğle  saatlerine kadar zaman zaman etkisini artırarak Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin Batman ve Siirt'te kuvvetli olacağının tahmin edildiği bildirildi.

Açıklamada, meydana gelebilecek ani sel, su baskını ve ulaşımda  aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği  belirtildi.

ETİKETLER