Meteoroloji'den kritik uyarı: Kar geliyor

AA |  18 Şubat 2019 Pazartesi - 21:14 | Son Güncelleme : 19 02 2019 - 10:26

Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nden haftalık değerlendirme raporuna göre; hava sıcaklığı perşembe gününe kadar mevsim normallerinde seyredecek. Perşembe günü Marmara bölgesinde hava soğuyacak, İstanbul'da yağmur ve yüksek kesimlerde kar görülecek.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, bugün  Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu  Karadeniz ile Ardahan, Hatay çevreleri yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az  bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
 
Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç  kesimleri ile Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması  bekleniyor.
 
İç ve doğu kesimlerde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı  ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi öngörülüyor.
 
Rüzgarın Orta ve Doğu Karadeniz'de batı ve güneybatı yönlerden  kuvvetli (40-70 kilometre/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.
 
İSTANBUL'A KAR GELİYOR...
 
Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nden haftalık değerlendirme raporuna göre; hava sıcaklığı perşembe gününe kadar mevsim normallerinde seyredecek. Perşembe günü Marmara bölgesinde hava soğuyacak, İstanbul'da yağmur görülecek.Kentte havanın soğumasıyla birlikte cumartesi ve pazar günü karla karışık yağmur görülecek. Yüksek kesimlerde kar ihtimali de olduğu öğrenildi.
 
METEOROLOJİ'NİN GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ
 
Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Doğu Karadeniz, Ardahan ve Hatay çevreleri ile akşam ve gece saatlerinde Orta Karadeniz kıyıları, Bartın, Sinop ve Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis bekleniyor. Rüzgarın Orta ve Doğu Karadeniz’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı iç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgarın, genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz’de kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
 
 
Ankara: Parçalı ve az bulutlu 12
 
İstanbul: Parçalı bulutlu 11
 
İzmir: Parçalı ve az bulutlu 16
 
Bursa: Parçalı bulutlu 15
 
Adana: Parçalı, kıyıları öğle saatlerinden sonra yer yer çok bulutlu 18
 
Antalya: Parçalı ve az bulutlu 19
 
Samsun: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde aralıklı yağmurlu 12
 
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 10
 
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu 0
 
Diyarbakır: Parçalı bulutlu 13

ETİKETLER