Merkez Karar’da 31 isim değişti

13 Eylül 2015 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 13 09 2015 - 2:30


AK Parti’nin en yetkili organı Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nda 19 kişi yerini korudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, danışmanları Burhan Kuzu ve Binali Yıldırım da MKYK’ya girenler arasında

AK Parti kongresinde, parti yönetiminin en yetkili organı olan Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nda büyük oranda değişiklik oldu. 50 kişilik MKYK’ya 31 yeni isim girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ile danışmanları Burhan Kuzu ve Binali Yıldırım da MKYK’de yer aldılar. Kongre öncesinde eski Ulaştırma Bakanı olan Yıldırım’ın, Ahmet Davutoğlu’na karşı liste çıkaracağı iddia edilmişti. Erdoğan’ın danışman kadrosundan eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ MKYK’daki yerini koruyan 19 isim arasında yer alırken, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile eski İçişleri Bakanı Efkan Ala yeni isimlerden oldu.
 
Yeni isimler
 
Daha önce partide çeşitli görevlerde yer alan ve dün AK Parti MKYK’sına giren 31 kişi şunlar oldu: Ali Aydınlıoğlu, Alev Dedegil, Ayhan Sefer Üstün, Ayşenur Bahçekapılı, Aziz Babuşcu, Berat Albayrak, Binali Yıldırım, Burhan Kuzu, Cemil Çiçek, Efkan Ala, Faruk Çelik, Fatih Şahin, Fatma Betül Sayan Kaya, Galip Ensarioğlu, Mehdi Eker, Mehmet Babaoğlu, Mehmet Doğan Kubat, Mehmet Erdem, Mehmet Özhaseki, Metin Doğan, Mustafa Ataş, Naci Ağbal, Nurettin Canikli, Ravza Kavakçı Kan, Recep Akdağ, Selçuk Özdağ, Selçuk Öztürk, Vedat Demiröz, Yalçın Akdoğan, Yaşar Karayel, Zeki Aygün.
 
Yerini koruyanlar
 
AK Parti MKYK’da görevine devam edecek isimler ise şunları oldu: Abdülhamit Gül, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Bülent Gedikli, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Mehmet Ali Şahin, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Muş, Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Şentop, Nihat Zeybekçi, Nükhet Hotar, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, Öznur Çalık, Süleyman Soylu. 
 
 
Ağabeylere selam
 
Davutoğlu konuşmasında partinin kurucu isimlerine özel bölüm ayırarak, “Geçen sene burada olağanüstü kongremizi yaparken Sayın cumhurbaşkanımızın hitabından sonra söz aldığımda, bu veda değil vefa kongresidir demiştim. Hareketimizden çıkan ilk cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e selam ediyoruz. Sayın Mehmet Ali Şahin’e, Sayın Arınç’a, Sayın Yılmaz’a selamlarımızı minnetlerimizi sunuyoruz” dedi.
 
 
Diyarbakır’a büyük alkış
 
Diyarbakır il teşkilatına mensup partililerin, “şehitler ölmez, vatan bölünmez” tezahüratı salondan büyük alkış aldı.
 
Seçim şarkısı: Haydi bismillah
 
AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde kullanacağı şarkı dünkü kongrede açıklandı. Şarkının ismi Haydi Bismillah. AK Parti’nin seçim şarkısının sözleri şöyle: Aşk ile çıktık yola / Yenilendik tazelendik / Sevdalıyız bu vatana / Haydi Bismillah / Söylenecek sözümüz var / Yürünecek yolumuz var / Hep beraber yürüyelim / Haydi Bismillah / Her bir karış toprağında / Baştan başa izimiz var / Umudumuz yarınlara / Haydi Bismillah.
 
Gül: Hukuktan uzaklaşmadan...
 
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kongreye katılmadı, mesaj yolladı. Kongrede okunan mesajda Gül, “Bugün ülkemiz zor bir dönemden geçmektedir. Yiğit vatan evlatlarımız hain terör saldırılarında şehit düşerken; bölgemizde ve ötesinde yaşanan insani, siyasi ve ekonomik sorunların yakıcı etkileriyle karşı karşıyayız. İnanıyorum ki bu olumsuz şartlar karşısında, AK Parti, kuruluşundaki kimliğinden ve ideallerinden kopmadan, hak ve hukuktan uzaklaşmadan, erdem ve vefa temelinde, ortak akılla hareket ederek milletimizin sorunlarının çözümü olmaya devam edebilecektir” dedi.
 
 

ETİKETLER