Merkez Bankası kararına hükümetten ilk yorum

28 Mayıs 2018 Pazartesi - 13:47 | Son Güncelleme : 28 05 2018 - 14:51

Merkez Bankası`nın politika faizinde sadeleştirmeye gitme kararına hükümetten ilk açıklama geldi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: "(Merkez Bankası`nın sadeleşme adımı) Bunların hepsi olumlu adımlar, sonuçlarını da göreceğiz. Diğer taraftan spekülatif amaçlı yani manipüle edilerek spekülatörlere imkan hazırlayan bu ortamın, 24 Haziran seçimlerinin netleşmeye, ışığının görünmeye başlamasıyla ortadan kalkacağını hep beraber göreceğiz. Olumlu adımlar. Merkez Bankamızı bütün gücümüzle destekliyoruz." ifadelerini kaydetti


Merkez Bankası'nın politika faizinde sadeleştirmeye gitme kararına hükümetten ilk açıklama geldi.
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptığı açıklamada: "(Merkez Bankası'nın sadeleşme adımı) Bunların hepsi olumlu adımlar, sonuçlarını da göreceğiz. Diğer taraftan spekülatif amaçlı yani manipüle edilerek spekülatörlere imkan hazırlayan bu ortamın, 24 Haziran seçimlerinin netleşmeye, ışığının görünmeye başlamasıyla ortadan kalkacağını hep beraber göreceğiz. Olumlu adımlar. Merkez Bankamızı bütün gücümüzle destekliyoruz." dedi.
 
MERKEZ BANKASI'NDAN SADELEŞME ADIMI GELDİ! 
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), para  politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlandığını,  uygulamaya 1 Haziran 2018'de başlanacağını bildirdi.
 
TCMB'nin, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin basın  duyurusu, bankanın resmi internet sitesinde yayımlandı.
 
Duyuruda, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme  sürecinin tamamlanmasına karar verildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
 
"Bu doğrultuda, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası  politika faizi olacaktır. Bu oran, mevcut fonlama faizine (yüzde 16,50)  eşitlenecektir. Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranları  bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla eksi/artı 150 baz puanlık bir  marj ile belirlenecektir. Yeni operasyonel çerçevenin uygulanmasına 1 Haziran  2018'de başlanacaktır. Teknik ayrıntılar ayrıca duyurulacaktır."
 
MERKEZ'İN KARARI SONRASI DOLAR SERT DÜŞÜYOR! 
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) geçen hafta faiz artışı, vadeli döviz satış ihalelerinde tutarların artırılması ve reeskont kredi geri  ödemelerinde kur sabitlemesi gibi adımları sonrasında bir hamle daha geldi. Yeni hamle ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, politika faizi olarak belirlendi. Bu sadeleştirme kararı ile dolar ve euro da sert düşüşe geçti.
 
Haftaya düşüşle başlayan dolar, karar sonrası yüzde 3,13 düşüşle 4,5560 TL'ye, euro ise yüzde 3,20 düşüşle 5,3164 TL'ye kadar geriledi. 
 
ALTINDA DA DEĞER KAYBI ARTIYOR
 
Düşüş sadece dolar ve euro ile sınırlı kalmadı. Altın ve petrol de sert şekilde geriliyor. Gram altın şu sıralar günlük yüzde 3,45 düşüşle 190,29 TL'ye, brent petrol ise yüzde 1,54 düşüşle 75,28 dolara geriledi.
 
Borsa ise hızla değer kazanıyor. BİST 100 endeksi aynı dakikalarda yüzde 2,92'lik büyük artışla 106.241 puan seviyesine çıkmış durumda.

ETİKETLER