MEB, 1974 yükseköğrenim yurdunu devredecek

AA |  04 Temmuz 2019 Perşembe - 11:15 | Son Güncelleme : 04 07 2019 - 11:18

Yükseköğrenim düzeyindeki yurtların açılış izni ve denetleme yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devredilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, bir yıllık sürede toplam 1974 yurdun devri yapılacak.


MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, TBMM Genel  Kurulunda kabul edilen eğitim alanındaki yeni düzenlemelerin detaylarına ilişkin  AA muhabirine bilgi verdi.
 
5661 sayılı Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları ve Aşevleri Hakkındaki  Kanun'da yapılan değişiklikle MEB'de olan yükseköğretim öğrencilerine yönelik  yurtların açılış izni verme yetkisinin Gençlik ve Spor Bakanlığına devredildiğini  anımsatan Yıldız, "Bundan sonra söz konusu yurtların açılışları, hizmet  standartlarının belirlenmesi, denetlenmesi gibi bütün yetkiler, Gençlik ve Spor  Bakanlığında olacak. Yalnız bu uygulamanın yönetmeliği düzenleninceye kadar bir  yıl süreyle işlemler, Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülecek." dedi.
 
 İki bakanlığın yönetmelik çalışmalarını yürüteceğini aktaran Yıldız,  "Türkiye genelinde Bakanlığımıza bağlı 4 bin 587 yurdun 1974'ü yükseköğrenim  düzeyinde. Bir yıllık geçiş sürecinde yönetmelik çalışmalarını tamamlayacağız ve  ardından bu yurtları Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar  Kurumuna devredeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Özel milletlerarası okullara "eğitime başlama" kolaylığı
 
Yapılan başka bir düzenlemeyle özel sektöre de mesleki eğitim  merkezlerini açabilme imkanı verildiğini aktaran  Yıldız, düzenlemeyle mesleki  eğitime katkı sağlanmasını amaçladıklarını vurguladı.
 
Genel Müdür Muammer Yıldız, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları  Kanunu'nda yapılan değişikliğe yönelik şu bilgileri paylaştı:
 
"Türkiye'deki yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim gördüğü özel  milletlerarası okulların eğitim öğretime başlama takvimi kanuna göre 1 Eylül'dü.  1 Eylül'e kadar açılan okullar eğitim öğretime başlayabiliyor, daha sonra açılan  okullar ise bir sonraki yıl eğitim öğretime başlayabiliyordu. Biz özel  milletlerarası okullara programını uyguladıkları ülkenin öğretime başlama  tarihleri, müfredatları, öğrenci kitlesi, öğretmen kadrosunu dikkate alarak, 1  Eylül'den sonra açıldığında da eğitim öğretimi yapabilme imkanını tanıdık.  Örneğin, anaokulları da bu şekilde açılabiliyor. Aynı hakkı milletlerarası  okullara da tanıdık."
 
Geçen öğretim yılı görüş alarak bu uygulamanın yapıldığını ve ardından  28 okul daha açıldığını belirten Yıldız, şu anda Türkiye'de 162 özel  milletlerarası okul bulunduğunu, uygulamayla kayıt dışılığın önüne geçilmesinin  de amaçlandığını kaydetti.
 
Yıldız, Türkiye'nin uluslararası eğitim sektöründeki rolü açısından da  okulların önemine işaret ederek, düzenlemenin 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri  doğrultusunda yapıldığını vurguladı.
 
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Yıldız, gerçeğe aykırı reklam,  ilan verme veya öğrenci bilgilerini reklam ya da ilanında kullanma fiillerinden  herhangi birini yapan özel öğretim kurumlarına ceza verilmesini amaçlayan  düzenlemenin ise zaten uygulamada olduğunu fakat yapılan küçük bir ifade  düzenlemesiyle uygulamada oluşan karışıklığın giderildiğini kaydetti.
 
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri
 
Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine hizmet alan birey sayısına  göre Bakanlıkça ödeme yapıldığına işaret eden Yıldız, yeni düzenlemeyle her engel  türüne göre öğretim programında belirlenen yaştaki engelli bireylere eğitim  verilmesi ve destek eğitimi verilecek hastalık türlerinin açıkça yazılmasının  amaçlandığını dile getirdi.
 
Bu düzenlemeyle destek eğitim programlarında yaş gruplarının  belirleneceğini ve böylelikle daha sağlıklı bir hizmet verileceğini söyleyen  Yıldız, erişkinler için engellilik sağlık kurulu raporlarıyla asgari yüzde 20  oranında engelli olan; 18 yaş altı çocuklar için de özel gereksinim raporuyla  görme, işitme, zihinsel, bedensel yetersizliği bulunan, öğrenme güçlüğü, dil ve  konuşma, otizm spektrum bozukluğu olanlara yaş gruplarına göre hizmet  sağlanacağını aktardı.
 
  
 

ETİKETLER