Marmara'da yağış uyarısı

AA |  04 Mayıs 2018 Cuma - 16:09 | Son Güncelleme : 04 05 2018 - 16:10

Marmara Bölgesi'nde hava sıcaklıklarının azalması, yağışların gelecek hafta ortasına kadar bölgenin büyük bölümünde etkili olması bekleniyor.


Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı  Merkezi'nden yapılan açıklamada, bölgenin, geçen hafta sonundan bu yana Karadeniz  ve Marmara Denizi üzerinde oluşan gece ve sabah saatlerinde yoğunlaşarak kıyı  kesimleri de etkisi altına alan alçak bulut kapalılığı ve sis hadisesinin etkisi  altında bulunduğu belirtildi.
 
Açıklamada, hava sıcaklıklarının Marmara ile Karadeniz’in kıyı  kesimlerinde mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin  6-10 derece üzerinde seyrettiği aktarılan açıklamada, pazar gününden itibaren  genellikle öğleden sonraları meydana gelen sağanak ve gök gürültülü sağanağın  bölgenin doğusuna, pazartesi günü geneline yayılacağının tahmin edildiği  kaydedildi.
 
Cumartesi günü, Marmara ve Karadeniz’in kıyı kesiminin çok bulutlu ve  yer yer sisli olacağının tahmin edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar  kaydedildi:
 
"6 Mayıs Pazar günü, Marmara ve Karadeniz’in kıyı kesiminin çok  bulutlu ve yer yer sisli, Trakya dışında bölge genelinin yağışlı geçmesi  bekleniyor. Yağışların Sakarya’nın güney ilçelerinde (Pamukova, Geyve, Taraklı,  Akyazı ve Karapürçek) kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış  şekline olacağı tahmin ediliyor. 7 Mayıs Pazartesi günü İstanbul’un Avrupa  Yakası, Trakya'nın doğusu dışında bölge genelinde görülecek yağışların sağanak ve  gök gürültülü sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sağanak ve gök gürültülü  sağanak yağışların salı günü de Trakya dışında devam etmesi bekleniyor.  İstanbul’da pazartesi gününe kadar özellikle sabah ve gece saatlerinde yer yer  sis ve pus, pazar ve pazartesi günleri Anadolu Yakası'nda salı günü ise il  genelinde hafif sağanak geçişleri olacağı tahmin ediliyor."
 
Açıklamada, hava sıcaklıklarının 6 Mayıs Pazar gününden itibaren sis  nedeniyle kuzey kıyılardan sonra bölgenin batısında 4-8 derece azalacağı,  önümüzdeki hafta boyunca bölge genelinde mevsim normalleri civarında  seyredeceğinin tahmin edildiği aktarıldı.
 
Bu mevsimde görülen ve genellikle öğleden sonraları meydana gelen  sağanak ve gök gürültülü sağanaklarla birlikte yerel dolu yağışı ve yıldırım  riskiyle birlikte kısa sürede meydana gelen kuvvetli sağanakların ani sel ve su  baskınlarına yol açabileceğine dikkat çekilen açıklamada, "Vatandaşlarımızın  yağışın olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla günlük hava tahminlerini ve  meteorolojik uyarıları takip etmelerinde fayda bulunmaktadır." ifadelerine yer  verildi.

ETİKETLER