Maliye'den 'Ümit Besen' vergisi

08 Kasım 2010 Pazartesi - 9:41 | Son Güncelleme : 08 11 2010 - 9:41

Düğünlerde davul-zurna çalanlar, 'Profesyonel müzisyen' kabul edildi


Uygulamanın başladığı Muğla’daki 2 bin Roman, ‘’Vergi şoku’’ yaşıyor. CHP’li Fevzi Topuz, 5 yıldızlı otellerdeki piyanist-şantörlerle aynı kategoriye alınan çalgıcıların feryadını, Meclis’e taşıdı.

Düğünlerde davul-zurna çalanlar, ‘’Profesyonel müzisyen” kabul edilerek, vergi basamakları yükseltildi. CHP Muğla milletvekili Fevzi Topuz, 5 yıldızlı otellerdeki piyanist şantörlerle aynı kategoriye sokulan çalgıcıların feryadını, Meclis’e taşıdı.

Muğla’nın köylerinde yaşayan ve yaz aylarında düğünlerde davul zurna çalarak bahşişle yaşamını sürdüren yaklaşık 2 bin Roman vatandaş, vergi şoku yaşıyor. Çalgıcıların daha önce basit usulden vergi verdiğini belirten CHP milletvekili Topuz, GAZETEPORT’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘’Bu mükelleflerin kategorisi profesyonel müzisyen olarak değiştirildi. Maliye şimdi, geçmiş yılların vergisini de istiyor. Muğla’da 2 bin kişi, buradan ekmek yiyor. Yazın 4 ay davul zurna çalar, 20-25 düğünden aldığı bahşişle yaşar. 8 ay da çevre köylerde zeytin, tütün, pamuk toplayıp hayatını sürdürmeye çalışır. Bu vatandaşlardan, 5 yıldızlı oteldeki piyanist gibi aynı vergi isteniyor”

BAŞKAN DA İSYAN ETTİ

Milas Yöresi Davul Zurna ve Roman Kültürü ile Muğla Zeybek Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Dursun Girgin de, davul-zurnacıların maddi durumunun iyi olmadığını ve geçimini devletten aldığı yardımla sürdürdüğünü belirtti.

Zurnacıların vergi yükünü kaldıramayacağını vurgulayan Girgin, “Davulcu ve zurnacıları, lüks otellerde çalan piyanistlerle aynı kategoriye aldılar. Onlar,12 ay sürekli çalışıyor. Davul ve zurnacı arkadaşlarımız ise yılda 4 ay zar zor iş yapıyor. Bu büyük bir adaletsizlik” dedi.

MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP’li Topuz, davul zurnacıların sorunlarına ilişkin, soru önergesi de hazırladı ve mağduriyetlerine çözüm getirilmesini istedi. Topuz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, “Davul-zurna çalarak yaşamlarını sürdüren köylü vatandaşların, mükelleflikleri basit usulden neden müzisyene çevrilmiştir.? Davul zurnacı ile profesyonel müzik yapanların eşdeğer tutulması roman kültürünü yaşatan bu insanlara haksızlık değil midir? Bu insanların vergiden muaf tutulması düşünülmekte midir?’’ sorularını yöneltti. (GAZETEPORT)

ETİKETLER

0
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • Göktuğ ERTÜRKBİLİM VE SANAT BİR KUŞUN KANADI GİBİDİR. BU İKİ KANADI KULLANABİLEN TOPLUMLAR UÇAR VE ÖZGÜR OLURLAR. UÇAMAYANLAR İSE TAVUK OLUR... 'TAVUK TOPLUM', ÖNÜNE ATILAN BİR AVUÇ YEMİ GAGALARKEN, ARKADAN YUMURTALARININ ALINDIĞININ FARKINDA BİLE OLMAZ'..08.11.2010 11:08
  • k. salih derebaşbakan biraz az gezsin uçaklarseyehatler falan (kafilede kızıda var heyetle tokolaşıyor gittigi ülkelerde)onuda bakan yapar artık beratıda ha noldu berat kadını ezip öldürmüştü belediye başkanı idi babası içeride girmedi neyse seyehatler harcırahlar bize kambur biz aç kaldık yine vergimizi verdik ama biz müslimiz yalandanyere kitap okumadık08.11.2010 10:08
  • bulent bulentyok artık... bu hükümet yarın logar çevre kirliliği vergiside alırsa yakında şaşırmam...08.11.2010 10:08
  • hulusi akkurtMALİYE, OTOŞOW'DA MİLYONLUK ARAÇ ALANLARI HİÇ TAKİBE ALDIMI. LÜKS ARAÇLARI KAPIŞ KAPIŞ YAPANLARIN NE KADAR VERGİ VERDİKLERİNİ BİR ARAŞTIRSINLAR.08.11.2010 09:08
  • asker doğanbitarafta gerçek madurlar var onları ayrı ama bu organizatör olmuş orkestracılardanda hertürlü almaları lazım genellikle doğulular yapıyor kamera sandalye yemek ışık orkestra hepsini çalgıcılar yapıyor08.11.2010 09:08