Gazetevatan.com » Yazarlar » Türk Keneşi’ne çok önemli atama

Türk Keneşi’ne çok önemli atama

29 Ağustos 2018 Çarşamba


Türk Keneşi 6. Zirve toplantısı 3 Eylül tarihinde Kırgızistan’ın Issık Göl mevkisinde gerçekleştirilecek. Zirveye üye ülkelerin Devlet Başkanları katılacak. Zirvede kuruluşun yeni Genel Sekreteri de resmen göreve başlayacak.

 
Yeni Genel Sekreter Bagdad Amreyev ülkeleri, sınırları aşan bir diplomat. Devlet Başkanları nezdinde ciddi bir ağırlığı var. Üstelik Türkiye’de görev yaparken Türk Keneşi’nin kuruluş sürecinde birebir bulunmuş ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in bu yöndeki teklifini hayata geçiren diplomat olmuştu. Şimdi tohumlarını attığı kuruluşun başına geliyor. Türk Dünyasını ve Türkiye’yi çok iyi tanıyor. Ortadoğu sahasını en iyi bilen uzmanlarından biri olması günümüz koşullarında ayrı bir önem arz ediyor. Geçmişte yaptığı görevler ve uluslararası mecrada tanınırlığı ile Türk Konseyi’ni çok daha ileriye sıçratacağına eminim. Başbakan Danışmanlığı, 2008-2011 arasında Türkiye Büyükelçiliği, Kazakistan’ın Ortadoğu Özel temsilciliği, İran Büyükelçiliği, İslam İşbirliği Teşkilatı’ndaki görevlerindeki etkili çalışmaları Türk Konseyi için yeni bir sıçrama döneminin işaretleri...
Genel Sekreter Amreyev’in kısa zamanda sonuca dönük projelerle gündemde sıkça yer bulacağına inanıyorum. Çünkü Kazakistan ve Özbekistan arasında son yıllarda daha da artan güçlü ilişkiler ve Türkiye’nin bu sürece yeniden girmesi hepimizi için umutları yeniden yeşertiyor.
 
Nasıl bir kuruluş?
 
Türk Konseyi olarak da bilinen Türk Keneşi bugün sadece Türkiye için değil Türk Dünyası açısından büyük bir önem taşıyor. 2009 yılında Nahçivan’da kurulan “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’nin üyesi olduğu Türk Dünyasının çatı kuruluşu konumunda. O tarihten bu yana İstanbul’da bulunan Genel Sekreterliği ile Türk Cumhuriyetleri arasında işbirliğini uyumlaştırıyor.
 
Özellikle dünyadaki çetin ekonomik mücadelenin yaşandığı böyle bir dönemde yeni ve alternatif projelerin hayata getirilmesinde vazgeçilmez bir yerde duruyor.
 
İşte bu etkili kuruluşun 6. Zirve toplantısında Özbekistan’da resmen üye oluyor. Türk Keneşi bu yönüyle eğitim, kültür, ulaştırma, enerji, turizm ve daha pek çok başlıkta Türk cumhuriyetlerinin birlikte üreterek kazanabilecekleri yegane kuruluş.