KPSS sonuçları için tarih verildi! ÖSYM- 4 Kasım KPSS önlisans sınavı

20 Kasım 2018 Salı - 12:28 | Son Güncelleme : 20 11 2018 - 12:28

KPSS önlisans sınavı 4 Kasım'da gerçekleşti. Hemen sonrasında gözler ÖSYM'den gelecek açıklamaya çevrildi. KPSS önlisans sınavı sonuçları için tarih belli oldu. KPSS adayları o tarihte sorgulama yapabilecek.


 
KPSS önlisans sınavının sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Az bir zaman kala KPSS adayları sınavdan başarılı sonuç alıp alamayacağını merak ediyor. İşte ÖSYM'nin açıkladığı o tarih...
 
SONUÇ TARİHİ BELLİ OLDU!
 
KPSS önlisans sınav sonuçları 29 Kasımda resmi site üzerinden erişime açılacak. KPSS önlisans sınav sonuçları açıklandığı andan itibaren adaylar sonuc.ösym.gov.tr adresi üzerinden sınav sonuçlarını sorgulayabilecek.
 
KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı
 
Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.
 
Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
 
a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,
 
b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.