KOBİ’nin kredi faizi mevduat faizine indirildi

01 Eylül 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 01 09 2018 - 2:30

KOBİ Destek Kredisi’nin ayrıntılarını paylaşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, kredinin yıllık yüzde 22 faizle kullandırılacağını söyledi. KOBİ’lerin mevduat faizi civarında, normal kredi faizlerinin sadece 8-10 puan altında krediye kavuşabildiğini ifade etti


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla düzenlenen ‘Birlikte Kazanacağız: KOBİ Destek Kredisi Tanıtımı’nda KOBİ’lere yapılan destek kredisinin ayrıntıları paylaşıldı. Hisarcıklıoğlu, KOBİ Destek Kredisi’nin KOBİ’lere önemli bir finansman desteği sağlayacağını belirterek, oda ve borsaların desteğiyle 2-3 ay içinde KOBİ’lere 10 milyar liraya kadar yeni kredi imkanı sağlanacağını söyledi. Projede sistemin çok basit olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pazartesi gününden itibaren üye KOBİ’lerimiz oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesi ile çalıştıkları banka şubesine başvurabilecekler. KOBİ Destek Kredisi faizimiz aylık yüzde 1.85 olacak. Yani yıllık faiz yüzde 22 olacak. Bir üyemiz azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. Ve kredi 6 ay ana para ödemesiz, sonrasında 12 eşit taksitli toplam 18 ay olacak. Kredinin yüzde 85’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Yani KOBİ’lerimizin çok ciddi bir teminat sıkıntısı olmayacak. Böyle anlatınca anlaşılmıyor. Ben bir de Kayserili gibi anlatayım. Normalde bugün paranızı bankaya mevduata koysanız bankadan yüzde 22-23 mevduat faizi alıyorsunuz. Kredi kullanmak isteyen KOBİ’lerimiz maalesef yüzde 30’ları aşan faizlere maruz kalıyorlar ama Destek Kredisi kullanınca aylık 1.85, yıllık 22 ödeyeceksiniz. Yani KOBİ’lerimiz mevduat faizi civarında, normal kredi faizlerinin de 8-10 puan altında kredi kullanabilecek. ”

8 BANKADAN GÜÇ BİRLİĞİ

Rifat Hisarcıklıoğlu, “Olumsuz hava oluşturmaya çalışanlara inat, TOBB, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Kredi Garanti Fonu (KGF) olarak ‘Buradayız’ diyoruz. Banka genel müdürlerine yaptıkları önderlik için teşekkür etmek istiyorum. Aramıza yeni katılan İş Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası’na da hoş geldiniz diyorum” dedi.

ETİKETLER