Kerkük'teki Osmanlı Kışlası'nın bir bölümü yıkıldı

AA |  08 Şubat 2016 Pazartesi - 16:03 | Son Güncelleme : 08 02 2016 - 16:03


Irak'ın Kerkük kentinde Osmanlı döneminde inşa edilen ve  153 yıllık tarihe sahip "Osmanlı Kışlası'nın" bir bölümü aşırı yağışlardan dolayı  yıkıldı. 
 
Kerkük Tarihi Eserler Müdürü Eyad Tarık, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, "Osmanlı Kışlası'nın bir bölümü dün gece geç saatlerde yıkıldı. Uzun  zamandan beri kaderine terk edilen ve ihmal edilen kışla dün aralıksız yağan  sağanak yağışa dayanmadı ve üç kümbeti ile sütunları yıkıldı. İki haftadır  yetkililere çağrıda bulunduk ancak cevap alamadık" ifadelerini kullandı.
 
 Kışlanın tamamen yıkılması önlenebilir
 
Kışlanın diğer bölümlerini kurtarmak için hala umutların olduğunu  aktaran Tarık, ''Buradan tüm kurum ve kuruluşlara bir kez daha sesleniyoruz,  lütfen yardım edin.  Bir tek Osmanlı kışlası değil Kerkük Kalesi içerisinde en az  60 kadar  tarihi ev halen ayakta ancak ihmalkarlıktan dolayı büyük bir bölümü  yıpranmış durumda. Eğer bu şekilde devam ederse, birer birer yıkılıp gidecekler''  değerlendirmesinde bulundu.  -Kerkük halkı duruma  tepkili  Osmanlı Kışlası'nın Kerkük'ün tarihi olduğunu ve korunması  gerektiğini vurgulayan genç aktivist Ömer Begoğlu, ''Yıllardır Kültür Bakanlığı  ve idari sorumlular, kışlanın korunması için herhangi bir çalışma yapmadı. Halk  olarak bu durumdan hiç memnun değiliz. Buraları bir an önce kurtarın'' çağrısında  bulundu.