Kendi ülkesini kuran dünyaca ünlü R&B şarkıcı Akon kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında?

15 Ocak 2020 Çarşamba - 11:58 | Son Güncelleme : 15 01 2020 - 11:58

Dünyaca ünlü şarkıcı Akon Senegal'de kendi adını verdiği 'Akon City' adlı bir şehir kurdu. Şehrin para birimi ise Akoin oldu. Ünlü şarkıcı Twitter hesabından ise tüm gelişmeleri paylaştı. Peki dünyaca ünlü R&B şarkıcı Akon kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? İşte detaylar…


Kendi ülkesini sosyal medyadan duyurmasıyla trend olan dünyaca ünlü R&B şarkıcısı Akon, pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Afrika'ya beklediği büyük etkiyi yaratmak istediğini söyleyen Akon, "Dünyada bu kadar insan acı çekiyorken, eğer bankada bekleyen 1 milyar doların varsa bu benim için delilik. Bu 1 milyar dolarlık, bir israf gibi bir şey." dedi. Peki dünyaca ünlü R&B şarkıcı Akon kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? İşte konuyla ilgili merak edilenler…
 
AKON KİMDİR?
 
Aliaune Damala Badara Thiam ya da bilinen sahne adıyla Akon 16 Nisan 1973, St. Louis, Missouri doğumlu, Senegal asıllı Amerikalı Müslüman Hip-Hop, R&B ve Soul müzik sanatçısı olan Akon, aynı zamanda söz yazarı, besteci, aranjör, yapımcı. Türk bir firma ile anlaşmalı "ALIAUNE giyim markasıyla iş dünyasına atıldı. Güney Afrika'da elmas madenleri bulunuyor. Ayrıca Senegal'de bir havayolu şirketinin ortağı. Forbes'e göre 21. yüzyılda, bir yılda 30 milyon dolarla en çok kazanan R&B şarkıcısı. Akon, 2010 FIFA Dünya Kupası için "Oh Africa" şarkısını yaptı.
R&B şarkıcısı Akon sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla kendi adında bir şehir kurduğunu söyledi. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran bu olay paylaşım rekorları kırdı.
 
AKON CITY 10 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK
 
Senegal Devlet Başkanı’nın ünlü şarkıcıya verdiği 2 bin dönümlük arsa üzerine inşa edilecek 'Akon City'nin, 10 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Kendi adına bir de 'AKoin' isimli kripto para birimi kurduğunu açıklayan şarkıcı, şehrinde de bu para biriminin geçerli olacağını açıkladı.