Kendi işini kuran engelliye 50 bin lira hibe...

AA |  03 Haziran 2019 Pazartesi - 9:25 | Son Güncelleme : 03 06 2019 - 15:58

Kendi işini kurmak isteyen engellilere ve eski hükümlüler 50 bin TL’ye kadar hibe desteği veriliyor. Destek için başvurular başladı.


Kendi işini kuran engelliye ve eski hükümlüye 50 bin lira destek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt  Selçuk, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere sağladıkları 50  bin TL'ye kadar hibe desteği için 2019 yılı 2. dönem başvurularını kabul etmeye  başladıklarını bildirdi.   Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, hayata geçirdikleri  çalışmalarla 2014'ten bu yana kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski  hükümlülere destek sağladıklarını ifade etti.
 
 Selçuk, 2014-2019 yılları arasında engelli ve eski hükümlü  çalıştırmayan işverenlerden idari para cezası olarak tahsil edilen tutarların  yetkili komisyon tarafından kabul edilen projelere destek olarak aktarıldığını  anlattı.
 
Bakan Selçuk, "Kendi işini kurma projesi kapsamında bin 550 engelliye  63 milyon 276 bin TL, 888 eski hükümlüye de 22 milyon 864 bin TL hibe desteği  sağladık. Kendi işini kurmak isteyen engellilerimiz ve eski hükümlü  vatandaşlarımıza sağladığımız 50 bin TL'ye kadar hibe desteği için 2019 yılı 2.  dönem başvurularını kabul etmeye başladık. Hibe desteğinden yararlanmak isteyen  vatandaşlarımızın projelerini 28 Haziran 2019 tarihine kadar teslim etmeleri  gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 Desteğin, engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına  ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri yoluyla  rehabilitasyonlarına yardımcı olmayı amaçladığını aktaran Zehra Zümrüt Selçuk,  proje sunmak isteyenlerin www.iskur.gov.tr adresindeki "Duyurular" bölümünde  yayımlanan başvuru rehberi ve formuna göre projelerini hazırlamalarını istedi.    Selçuk, hazırlanan projelerin 28 Haziran'a kadar bulunulan illerdeki  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine elden veya posta yoluyla teslim  edilebileceğini kaydetti.
 
 Öte yandan, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil  edilen idari para cezaları fonundan, engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik  projeler, mesleki eğitim ve rehabilitasyon, işe ve iş yerine uyumun sağlanması  ile engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerinin çalışmaları  gerçekleştiriliyor.
 

ETİKETLER