KDV ve ÖTV indirimi yine şart oldu

28 Temmuz 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 28 07 2018 - 2:30

İTO Başkanı Avdagiç, iç pazarın canlanması için geçici KDV ve ÖTV indirimlerinin etkili olacağını belirterek, “Böylece vergi gelirleri de artar” dedi.


Otomobil, beyaz eşya, mobilya satışlarındaki küçülmeyi gören iş dünyası, yeniden ÖTV ve KDV desteği talep etti. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “Dönem dönem geçici KDV indirimleri gündeme geldi. Konjonktüre ve  alınan neticelere bağlı olarak bunların belli bir dönem daha devam ettirilmesinin  doğru olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu. 
Zorunlu bazı ürünler üzerindeki ÖTV ve KDV ile ilgili düzenlemelerin  gözden geçirilmesinde fayda olduğunu ifade eden Avdagiç, şunları söyledi: “Dönem dönem geçici KDV indirimleri gündeme geldi. Konjonktüre ve  alınan neticelere bağlı olarak bunların belli bir dönem daha devam ettirilmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz. Şu anda otomotivde bir daralma var. İç  pazardaki daralma sadece otomotiv sektörünü etkilemiyor. Ona bağlı olan sigortacılık, servis gibi diğer sektörleri de etkiliyor. Burada da bir takım makul miktarda ve süreli iyileştirilmesi durumunda bu piyasanın da canlandırılabileceği ve bu konuda büyük resme baktığımızda vergi  gelirlerinin artabileceğini öngörüyoruz.” 
Avdagiç, “Otomotivde bir ÖTV indirimi mi bekliyorsunuz?” şeklindeki soruya ilişkin, “KDV indiriminden ziyade sınırlı bir ÖTV indirimi ile yürütülebilir. Beyaz eşya, mobilyada belli dönemlerde vergi indirimi devreye girmişti. Bunun sonucunda iç talepte bir artış oluşmuştu” dedi.
 
Mahsuplaşalım önerisi
 
Şekib Avdagiç, şu an piyasada finansmanın maliyeti ve finansmana erişim ile ilgili biraz daha sıkı bir durumun içinde olduklarını belirterek, şu öneriyi getirdi: “KDV iadelerinin nakden ödenmesi gündeme gelmişti ama bu geri çekildi. Şu an ülkemizin içinde bulunduğu konjonktürden dolayı, iş dünyası olarak nakden iadesi talebinde olmamamız gerek. Mahsuplaşma önerimiz var. KDV alacağı olan bir firmanın, diğer taraftan devlet kurumlarına stopaj, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve diğer bir takım vergileri ödeme ile ilgili yükümlülükleri var. Basit bir şey öneriyoruz, tamam bunu nakit olarak vermeyelim ama mahsuplaşma imkanını devreye sokalım.”

ETİKETLER