Kayseri'de dolandırıcılık operasyonu! Avukat, muhasebeci, emekli zabıt katibi...

AA |  15 Mart 2019 Cuma - 11:41 | Son Güncelleme : 15 03 2019 - 11:41

Kayseri merkezli 15 ilde çeşitli yöntemlerle 40 kişiyi dolandırdığı belirlenen suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan zanlılardan 14'ü adliyeye sevk edildi.


Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin  yaklaşık 3 ay süren çalışması sonucu düzenlenen operasyonda yakalanan aralarında  avukat, muhasebeci, emekli zabıt katibinin de bulunduğu 3'ü kadın 15 zanlının  emniyetteki işlemleri tamamlandı.
 
Kayseri Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen 14 zanlı  adliyeye sevk edildi.
 
Zanlılardan biri sağlık kontrolü için getirildiği hastanede, "Büyük  bir kumpasın içerisindeyim. Ben kendisini hayra adamış bir iş adamıyım. Beni  bütün Kayseri kamuoyu tanır." diye konuştu.
 
Gözaltına alınan zanlılardan birinin emniyetteki işlemlerinin ardından  serbest bırakıldığı öğrenildi.
 
Postacı, kurye, vergi dairesi çalışanı gibi davranarak hileli yollarla  imzalattıkları senetler üzerine yüksek meblağlar yazıp haksız kazanç elde  ettikleri tespit edilen zanlıların, icra işlemi başlatma bahanesiyle baskı ve  tehdit oluşturdukları, bazı şirketlerin bünyesinde çalışan personeli devlet  desteği adı altında daha uygun sigortalı göstermek üzere anlaştıkları firmaları  dolandırıp gelir sağladıkları, kendilerine ait olmayan araziler üzerinden daire  satışı yaparak çok sayıda vatandaşı mağdur ettikleri ve kurdukları hayali yardım  toplama dernekleri üzerinden yardıma muhtaç vatandaşlara para toplama bahanesiyle  suç örgütüne yüklü miktarda para topladıkları tespit edilmişti.
 
Zanlıların, Kayseri ve İstanbul'daki ikametlerinde, kişi ve firmalar  adına düzenlenmiş 66 sahte senet, 154 adet hesap hareketleri ve evrakları, kişi  ve firmalar adına düzenlenmiş 35 çek, 14 sahte kaşe, firma bilgilerinin yazıldığı  iki ajanda, 7 adet banka dekontu, mağdurlara ait çok sayıda kimlik fotokopisi,  senet yapımında kullanılan kağıt kesme makinesi, 3 ruhsatsız tabanca, 3 tüfek,  özel yapılmış kurye kıyafeti ve mağdurlara ait tapu fotokopileri ele  geçirilmişti.
 

ETİKETLER