Kayseri’de 10 milyon yıllık zürafa izleri

14 Ekim 2016 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 14 10 2016 - 2:30

Kayseri’de bir avcının dikkatini çeken bölgede, 10 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen çok sayıda zürafa fosilinin olduğu belirlendi


Kayseri’de 41 yıl önce bir avcının fark ettiği bölgede yıllar sonra inceleme yapan Obruk Mağara Araştırma Grubu, bölgenin zürafa fosili yönünden çok zengin olduğunu belirledi. Güvenlik açısından yeri belirtilmeyen Kayseri kent merkezine yakın bölge, 1975 yılında farklı toprak yapısı ve çok sayıda kemik içerdiği için bir avcının dikkatini çekti. Avcının gözlemlerini dinleyen, aynı zamanda bir dönem vakıflar bölge müdürlüğü, müze müdürlüğü gibi görevlerde bulunan araştırmacı yazar Mehmet Çayırdağ, konuyu pek çok kez ilgili makamlara iletti. Bölgeye ulaşan ekip, çok sayıda parçalı ve bütün kemik parçaları buldu. Yapılan araştırmada kemiklerin 9-10 milyon yıllık zürafa fosili olduğu belirlendi.

ÇEKÜL Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy, Serbest ve kırık halde yerde bulunan fosillerden örnekler aldıklarını belirterek şunları söyledi: “Bu konu Kayseri için ilk olduğundan Nevşehir’de fosil alanında çalışan akademisyenlerden yardım istedik. Zürafa fosillerinin 9-10 milyon yıllık olduğu belirlendi. Vadinin tamamının zürafanın yanı sıra gergedan fosillerinden oluştuğu yönünde güçlü deliller bulunuyor. Burada mamut fosili olma ihtimali de var. Gerekli yazışmaları başlatacağız. En yakın zamanda bu bölgede bir kurtarma kazısı yapılarak fosillerin bir araya getirilip, uygun görünecek tarihi bir alanda sergilenmesini sağlamaya çalışacağız.” 

ETİKETLER