Kandil’le telsizle konuştu, yerini ısıya duyarlı İHA buldu, iki F-16 da vurdu!

07 Eylül 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 2:30

İÇİŞLERİ Bakanlığı tarafından dün etkisiz hale getirildiği belirtilen terör örgütü PKK’nın yöneticilerinden, ‘Çetin Kombat’ kod adlı Musa Çetiner’in 30 Temmuz’da Pülümür’de düzenlenen operasyonda öldürüldüğü ortaya çıktı.


1990 yılından beri örgütün dağ kadrosunda bulunan ve uzun yıllar Suriye’de Bekaa Vadisi’ndeyken PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın yanında kaldığı için sırlarını bilen birkaç kişiden biri olduğu belirtilen Çetiner’in, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece 2 ton patlayıcı yüklü kamyoneti Nazimiye ilçesi Kıl Köyü jandarma karakolu nizamiyesinde patlattığı belirtildi. 
 
Saat 10’da telsizle konuştu
 
İçişleri Bakanlığı’nın aranan teröristler listesinin kırmızı kategorisinde yer alan ve bugün etkisiz hale getirildiği belirtilen PKK terör örgütünün sözde Dersim saha komutanı, ‘Çetin Kombat’ kod adlı Musa Çetiner’in etkisiz hale getirildiği operasyon ile ilgili detaylar ortaya çıktı. PKK’lı Çetiner’in, 30 Temmuz günü sabah saat 10.00 sularında ‘Munzur’ telsiz kodu ile örgütün Kandil’de bulunan ve ‘Roj’ telsiz kodunu kullanan ‘Baver Dersim’ kod adlı Süleyman Şahin ile telsiz görüşmesi yaptığı ve yaklaşık 10 dakika süren, şifreli kelimeler kullanılarak yapılan telsiz görüşmesinin Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve MİT tarafından deşifre edildiği belirtildi. Teknik takip ile telsiz görüşmesinin yapıldığı noktanın koordinatları tespit edilmesi ile o sırada Tunceli kırsal alanında keşif görevi yapan ve Pülümür Vadisi’nde olan bir İnsansız Hava Aracı (İHA) söz konusu bölgeye yönlendirildi. 
 
Ormanda yer değiştirdi
 
Telsiz görüşmesi biter bitmez yerinin tespit edileceğini tahmin eden PKK’lı Çetiner’in yanındaki 9 teröristle ormanda 3 saat yürüyüp Pülümür Vadisi’nden başka bir bölgeye gitti. Yaya olarak sık ormanda gizlenmeye çalışan Çetiner ve grubu, Akdik köyü Söğütlü Mezrası yakınlarındaki ormanlık alanda gizlenerek, bulundukları yerde üzerlerini geniş naylon bir branda ile örterek havadan İHA’larla yerlerinin tespit edilmemesi için çabaladı. Ancak, İHA’ların ısıya duyarlı olması ve hareket eden her canlıyı tespit etme özelliğiyle Musa Çetiner ve beraberindekiler ormandaki naylon brandanın altında İHA ile saat 13.00 sıralarında tespit edildi. İHA ile 10 kişilik PKK’lı grup kesin tespit edilince Malatya Erhaç Havalimanı’ndan havalanan 2 adet F-16 savaş uçağı hızla bölgeye gelerek, grubun bulunduğu bölgeyi bombaladı. Daha sonra bölgeye helikopterler ile indirilen Jandarma Özel Harekat timleri vücut bütünlüğü bozulmayan 6 PKK’lının cenazelerini aldı ve kimlik tespiti yapıldı. Vücut bütünlüğü bozulan 4 PKK’lının ceset parçaları ise toplanarak Malatya Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Daha sonra Musa Çetiner’in yakınlarından alınan DNA örnekleri Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek eşleşme yaptırıldı ve DNA örnekleri eşleşince örgütün sözde Dersim saha komutanın öldürüldüğü İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.
 
Valilik katıldığı eylemleri açıkladı
 
Tunceli Valiliği etkisiz hale getirilen Musa Çetiner’in katıldığı, planladığı ve talimat verdiği eylemleri şöyle açıkladı:
 
2014 yılı Mayıs ayında, Tendürek Dağı’nda güvenlik güçleri ile çatışma
 
16 Temmuz 2006’da, Kars-Erzurum hattındaki tren yolunun mayınlanması
 
2005 yılında Çetenli köy yoluna mayın döşeyerek 2 askerin şehit edilmesi
 
03 Eylül 2011 tarihinde Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı
 
13 Ekim 2011’de Iğdır ili Pamuk geçidinde askeri konvoya yapılan saldırı
 
26 Ekim 2011’de Doğubayazıt-Iğdır yolunun kesilerek TIR’ların yakılması
 
29 Nisan 2012 ‘det Ağrı-Doğubayazıt’ta yola EYP yerleştirilmesi
 
30 Nisan 2012 tarihinde Doğubayazıt Karakol Tepe bölgesinde pusu kuvveti ile silahlı çatışma
 
28 Mayıs 2012 tarihinde Iğdır-Korhan yolunun kesilmesi. 31 Mayıs 2012’de D.Bayazıt Sınır Birliğine taciz
 
06 Haziran 2012’de Ağrı’da greyderin yakılarak 1 vatandaşın kaçırılması
 
07 Haziran 2012 tarihinde Doğubayazıt boru hattına EYP’li saldırı

ETİKETLER