Kanal 7 nasıl kuruldu?

28 Eylül 2008 Pazar - 23:15 | Son Güncelleme : 28 09 2008 - 23:15


Mİllİyet Gazetesi’nin haberine göre, 1992’de Kanal 7’nin kuruluşu, kapatılan Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın talimatıyla başladı. Ve Kanal 7’nin kuruluşu aşama aşama şöyle gerçekleşti:

* İslami ölçülere göre yayın yapan bir televizyon kurma fikri, Kombassan Holding’in patronu Haşim Bayram ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan arasında görüşüldü. TRT’ye de ziyaretler yapılarak, teknik altyapı hakkında bilgiler alındı.

* 1993’te, 8 ortaklı olarak Yeni Dünya İletişim A.Ş. kuruldu. Şirketin ortakları arasında Almanya’da yüksek kâr payı vaat ederek para toplayan ancak vatandaşlara geri ödemeyen Haşim Bayram ile Recai Kutan ve Zekeriya Karaman da bulunuyordu.

* Şirketin kurulmasının hemen ardından finans kaynağı için Haşim Bayram ve Recai Kutan, Almanya’ya gitti. Milli Görüş Teşkilatı’nın merkez üssü Köln’de ve diğer şehirlerde yardım toplamaya başladı. Burada özellikle Haşim Bayram öne çıkıp camilerde bile duygusal konuşmalar yaparak “Utanmadan seyredeceğimiz bir TV kanalı” diye yardım topladı. Bayram aynı anda Kombassan hisseleri de satıyordu.

* Avrupa’dan toplanan paraların gönderildiği banka hesabının ise, RP’nin kasası olarak bilinen Süleyman Mercümek’e ait olduğu iddialar arasında.

* Haşim Bayram bağışta bulunan ve hisse alanlara, televizyonun gelirine de ortak olacaklarını söylediği için televizyonun ortakları onun para toplamasını durdurdu.

* Almanya’dan yardım toplanmasını daha çok Zekeriya Karaman üstlendi. Daha sonra Kanal 7 için yardım şölenleri düzenlendi. Köln’de düzenlenen şölene Karaman, Zahid Akman’ın yanı sıra sanatçılar Nuri Sesigüzel ve İsmail Türüt de katılmıştı. Geceye katılan kadınların bir kısmı bilezik ve küpelerini bile bağışladı.

* Kanal 7 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait televizyon kanalının frekansından 1994’te yayına başladı. BRT’nin frekansı ve teknik imkanları, Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesiyle Yeni Dünya İletişim A.Ş.’ye kiralandı. Toplanan bağışlarla İstanbul Reşitpaşa’da bulunan bir bina kiralandı.

* Kanal 7’nin kuruluş aşaması eleştiri konusu olunca, iddiaların RP’ye zarar vereceği gerekçesiyle Recai Kutan hisselerini Zekeriya Karaman ve Mustafa Çelik’e devretti.

* Kanal 7’nin maddi sıkıntılarını, bir dönem Yimpaş Holding gidermeye çalıştı. Maddi yardımda bulunan Dursun Uyar, kanalın hisselerinin büyük bölümüne sahip oldu. 2000’li yılların başında ise maddi sıkıntıya giren Yimpaş, kanaldan desteğini çekti.

* 2000’li yıllarda Kanal 7’nin başında sadece Zekeriya Karaman ve Mustafa Çelik kaldı. Kanal 7, Erbakan çizgisinden uzaklaşarak, AKP çizgisinde bir yayını benimsedi.

* 1998’de kanalın bir televizyon programı olarak başlayan Deniz Feneri de, büyük bir organizasyona dönüştü.

Kanal 7 isim değiştirdi

* Almanya’daki Deniz Feneri e.V idianamesinde adı geçen ve Kanal 7’yi de bünyesinde tutan Yeni Dünya A.Ş., geçen aylarda 1.4 milyon YTL’lik sermayesi 400 bin YTL’ye indirdi. Bu açıklamayla birlikte Kanal 7’nin de, Hayat Görsel Yayıncılık A.Ş.’ye devredildiği belirtilmişti. Oysa Hayat Görsel Yayıncılık A.Ş. de yeni kurulan bir şirket değil. RTÜK Başkanı Zahit Akman’ın eski şirketi Yeni Pasifik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yeni adı. Hissedarlar incelendiğinde Yeni Pasi fik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Aykut Zahid Akman, Deniz Feneri Ankara Temsilcisi Mevlüt Koca, Yusuf Tüzün ve Ceyda Arman.

* Şirketin 15 Ocak 2008 tarihinde İstanbul’a taşınmasıyla beraber Zahid Akman ortaklıktan ayrılıyor. Yeni Pasifik Şirketi’nin, İstanbul’daki Eyüp Otakçılar Caddesi No: 60 olarak gösterdiği adres aynı zamanda Yeni Dünya Şirketi’nin de adresi. İsim değiştiren Yeni Pasifik’in yerine kurulan Hayat Görsel Yayıncılık da aynı adreste faaliyet gösteriyor.

ETİKETLER

0